Samsun Üniversitesi’nin kuruluşunun 6. yıldönümünde yeni atanan, bir üst unvana terfi eden ve akademik başarı gösteren öğretim üyeleri için ödül ve biniş takdim töreni düzenlendi. Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen törene, protokol üyeleri, çok sayıda iş insanı, akademisyenler ve aileleri katıldı.
DUVARSIZ ÜNİVERSİTE MODELİ
Programın açılış konuşmasını yapan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, “Kuruluşumuzun altıncı yılında, bölgemizin temel ihtiyaçlarıyla birlikte ülkemizin Türkiye Yüzyılı hedefleri ve benimsediğimiz duvarsız üniversite modeli çerçevesinde üniversitemizin toplumdaki rolünü aralıksız bir çabayla değerlendiriyoruz. İçinde yaşadığımız yüzyılda ortaya çıkan pandemi gibi her yeni soruna rağmen şehirden ve sektörden uzak kalmamayı, bilgi ve tecrübe transferini her zaman sürdürmeyi en önemli ilke olarak belirledik. Bölgesel ihtiyaçlar ve üniversite-sanayi iş birliği başta olmak üzere Samsun şehrinin ve Karadeniz Bölgesi’nin ekonomisini ayakta tutan bütün sektörlerle ilişkilere öncelik verdik. Sektörden büyük ölçekli, ihracat potansiyeli olan, yüksek teknolojik içerikli ürünler üreten ve dünyaya mal/hizmet satan firmalarla protokoller yaparak; ortak malzeme ve mekân kullanımı, iş yerinde mesleki eğitim, staj, ortak iş gücü, akademik danışmanlık, ortak proje, istihdam gibi konularda çalışmalar gerçekleştirdik. Sadece uygulamalı teknik bilimler değil, sosyal bilimlerin de uygulamalı yönünü ön plana çıkarmaya çalıştık. Öğrencilerimizin staj programlarını teşvik ve destekleme gayretimiz üniversite ve şehir arasındaki görünmez duvarı giderek engelsiz hale getirdik” dedi.
SINIRLARI AŞAN ÜNİVERSİTE
Rektör Aydın, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin, uygulamalı eğitimlerle sektöre uygun nitelikli eleman yetiştirdiklerini ve uluslararası başarılar elde ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Aydın: “Sınırları aşan üniversite olma yolunda Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi üniversitemizdeki en önemli rollerden birini üstlenmektedir. Kampüsünde uçak-uzay mühendisi, uçak teknisyeni ve pilot yetiştiren bir üniversiteyiz. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz uygulamalı eğitim üniversitemizi diğer üniversitelerden ayıran belirgin özelliklerimizden biridir. Havacılık ve uzay sektörünün tüm önemli temsilcilerine İş Yerinde Mesleki Uygulama program kapsamında her yıl yaklaşık 20 Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencisini göndererek uygulamalı eğitim almaları sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.
Mert Volkan Gün
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/665ebf857ce8e.jpg)