Öğrenciler yurt sınavı verecek!
Reklam
  • Reklam

Öğrenciler yurt sınavı verecek!

Üniversite öğrencileri için kiralık ev ya da yurt arayışı Kurban Bayramı sonrası başlıyor. Birçok kentte kira ve yurt fiyatları artarken, öğrenciler kalacak yer sınavı verecek. Yapılan araştırmaya göre, Samsun en düşük 10 bin lira ve en yüksek 24 bin lira rakamıyla Türkiye’de yurt fiyatları sıralamasında 4’üncü sırada yer aldı

24 Temmuz 2021 - 09:38

 

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitimle geçen bir yılın ardından, üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağı açıkladı. Hem pandemi nedeniyle evlerini boşaltanlar hem de bu yıl sınava girenler önümüzdeki günlerde ev arayışına başlayacak. Ancak kiralık ev piyasasında tablo vahim. Yeni inşaatların azalması ve pandemide kimi illerin yoğun talep görmesi nedeniyle kiralık konutta arz azaldı, fiyatlar uçtu. Görünen o ki, sınav stresini geride bırakanlar için şimdi ev bulma sınavı başlayacak. Ancak rakamlar çok iç açıcı değil. Birçok ilde hem kira hem de özel yurt fiyatları arttı. 100 metrekare bir ev için ülke genelinde kiralar 800 lira ile 3 bin 900 lira arasında değişiyor. Özel yurtların yıllık fiyatı ise 6 bin liradan başlıyor, 68 bin liraya kadar çıkıyor.

EN YÜKSEK 10 İLDE YURT FİYATLARI

İstanbul en düşük 9 bin lira ve en yüksek 68 bin lira ile birinci sırada, Ankara en düşük 8 bin lira ve en yüksek 48 bin lira ile ikinci sırada, İzmir en düşük 8 bin lira en yüksek ve 44 bin lira ile üçüncü sırada, Samsun en düşük 10 bin lira ve en yüksek 24 bin lira ile dördüncü sırada, Eskişehir en düşük 8 bin lira ve en yüksek 19 bin lira ile beşinci sırada, Kocaeli en düşük 10 bin lira ve en yüksek 26 bin lira ile altıncı sırada, Çanakkale en düşük 9 bin 500 lira ve en yüksek 28 bin lira ile yedinci sırada, Konya en düşük 7 bin lira ve en yüksek 16 bin 500 lira ile sekizinci sırada, Sakarya en düşük 8 bin 500 ve en yüksek 24 bin lira ile dokuzuncu sırada ve Antalya ise 8 bin lira ve en yüksek 34 bin 500 lira ile onuncu sırada yer aldı.

HABER MERKEZİ - HÜRRİYET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Öğrenciler tehlike altında
Öğrenciler tehlike altında