Operanın görünmez kahramanları
Reklam
  • Reklam

Operanın görünmez kahramanları

Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde ‘siyah giyen adamlar’ olarak bilinen görevliler, eserlerin sahneye kusursuz yansıtılması için yoğun emek harcıyor

24 Şubat 2020 - 11:54

SAMDOB'da eserler sahneye konulmadan önce opera binasının alt katındaki atölyelerde hummalı bir çalışma başlıyor. Eserin geçtiği dönemin en iyi şekilde sahneye yansıtılması için dekor ve aksesuarların hazırlanması günler alıyor. Sahne günü geldiğinde ise dekor ve aksesuarlardan sorumlu olanlar, sahne kenarında görünmemek için siyah kıyafetler giyerek, verilen arada saniyeler içinde dekoru değiştiriyor. SAMDOB Sahne Makinist Şefi Tuğrul Ünlü yaptığı açıklamada, eserlerin sahneye konulması öncesi zahmetli bir hazırlık yürütüldüğünü, opera ve balede her çalışmanın, büyük bir ekip işi olduğunu söyledi. Çalışmaların bütünlük içinde yürütüldüğünü anlatan Ünlü, sahnedeki sanatçıların performansı kadar sahne tasarımı, dekoru ve aksesuarların performansının da çok önemli olduğunu vurguladı.

AYLAR ÖNCESİ BAŞLANIYOR

“Her oyun öncesi oyunun anlatıldığı dönemi yaşıyoruz” diyen Ünlü, şunları kaydetti: "Sahnede seyircinin gördüğü her şey, buradaki atölyelerde şekilleniyor. Hazırlık ve tasarımlara, oyunun sahneye konulmasından aylar öncesinde başlanıyor. Rejisör ve dekoratörün istediği tasarımı yapıyor ve sahneye uyguluyoruz. Oyunun hepsi bir bütünsellik içeriyor. Oyunla ilgili bizden nasıl bir dekor, bir tasarım isteniyorsa onu hazırlıyoruz. Aksesuarlar ve ışıklandırmalarla o anki dönemi yaşatıyor, seyirci ile bütünleştiriyoruz. Herkesin kendisine ait bir disiplini var.”

BÜYÜK EMEK VERİYORLAR

SAMDOB Aksesuar Birim Şefi Tayfur Demir ise her şeyin eksiksiz ve kusursuz olması için büyük gayret gösterdiklerini vurguladı. Demir, “Bir oyunun bir sahnesinde, bir sehpanın üzerinde bir anahtar ya da küçük bir yüzük bulunması gerekiyorsa mutlaka orada olmalı. Duvarda asılan bir resim asılı durmalı. Kesinlikle unutulmamalı. Bazen küçük bir detay, oyunun en kilit noktası olabiliyor. Her ayrıntıya dikkat ediyoruz. Oyun arasında 30 saniyede dekor değişiyor ve hiçbir şeyin eksik olmaması gerekiyor. Sanatı bilmek ve sevmek gerekiyor” diye konuştu. 

 

AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun’da haftasonu 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun’da haftasonu 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Şehit ateşi Samsun'a düştü
Şehit ateşi Samsun'a düştü