Özel araç tercihi trafiği kilitliyor
Reklam
  • Reklam

Özel araç tercihi trafiği kilitliyor

Samsun’da yeni başlayan eğitim öğretim döneminde birçok velinin çocuklarını kendi araçlarıyla okula götürmesi trafikte belirli saatlerde yoğunluk yaşanmasına neden oldu

15 Eylül 2021 - 09:23

 

Samsun’da 2021-2022 eğitim öğretim dönemi 6 Eylül itibariyle başladı ancak kovid-19 pandemisi nedeniyle birçok veli çocuklarını okul servisleri ya da toplu taşıma araçları yerine kendi özel araçları ile okula götürmeye başladı. Bu durum özellikle okul giriş çıkış saatlerinde kent merkezi ve ilçelerde önemli kavşak, caddelerde trafik yoğunluğuna neden oldu. Okul servisleri ve toplu taşıma araçlarının tercih edilmemesi üzerine okul servis şoförleri ise velilere çağrıda bulundu. İlgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de vatandaşlara toplu taşıma araçlarını kullanmaları konusunda endişe yaşayacakları bir durum olmadığına dikkat çekti. Öğrencilerin ilgili kamu kurumları tarafından belirlenen tedbirlere uyularak servis araçlarıyla taşındığı belirtilirken bu noktada büyük hassasiyet gösterildiği ifade edildi.

‘CİDDİ YOĞUNLUK OLUŞUYOR’

 Samsun Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin başladığını ancak öğrenci velilerinin önemli bir kısmının çocuklarını okula kendi özel araçlarıyla getirdiğini söyleyerek, “Pandemi döneminde okul servis şoförleri çok zor bir dönem geçirdi. Bu nedenle okulların tekrar kapanmaması için şoförlerimiz büyük bir gayret gösteriyorlar ve her türlü tedbiri hassasiyetle uyguluyorlar. Okullarımız açıldı ancak servis araçlarını şuan dolduramıyoruz. Ayrıca bu durum çok ciddi bir trafik yoğunluğu oluşturuyor. Her okulun önünde 150-200 özel araç var. Veliler okula çocuğunu kendi özel araçlarıyla getiriyor. Ancak aynı çocuk 35-40 kişilik sınıfa giriyor. Servis araçlarımız dezenfekte ediliyor, maskeler dezenfektanlar mevcut, şoförlerimiz aşılarını yaptırdı. Servis araçlarımızın bakımı ve temizliği yapılıyor” dedi.

‘TRAFİK KİLİTLENİYOR’

Binay, trafikte yoğunluk yaşanmaması için toplu taşıma araçlarının yada servis araçlarının kullanılması gerektiğini belirterek, “Aksi durumda mesai saatlerinde trafik allak bullak oluyor. Trafik kilitleniyor. Şu anda bizim bin tane servis aracımız var 860 tanesi okul servisi, servis aracımızdan 300’ü hala çalışamıyor. Servislerimizde yüzde 65-70 doluluk oranı var. Diğer kalan kısım velilerimizin kendileri okula götürüyor. Velilerimiz çocukları için tedirgin olmasınlar servis araçlarımızın her türlü bakımı temizliği yapılmaktadır. Endişe edecek durumumuz yok” diye konuştu.

‘TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI TERCİH EDİN’

 Samsun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Yusuf Saim Erkan ise kovid-19 pandemisi nedeniyle insanların daha çok kendi araçlarıyla seyahat etmeyi seçtiğini ancak toplu taşıma araçlarında her türlü gerekli tedbirin alındığını dile getirerek, “Dolmuş araçlarımızda her türlü gerekli tedbir alınıyor, dezenfekte ediliyor, maske, dezenfektan bulunuyor. Kontrolleri sürekli yapılıyor. Toplu taşıma araçları da o kadar fazla kalabalık da olmuyor. Vatandaşlarımız da bilinçli artık ayakta yolcu da binmiyor. Vatandaşlarımızın bizim dolmuş ve minibüslerimizi yani tüm toplu taşıma araçlarını vatandaşlarımızın tercih etmesini istiyoruz. Bu durum nedeniyle trafik çilesi de çok oluyor. Şehir merkezinde okul saatlerinde trafikte bir kalabalık yaşanıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanarak bu kalabalığı da önlemiş oluruz. Okul çıkış saatlerinde tamamen trafik kilitleniyor. Araçlarımızdaki şoförlere testler yapılıyor, aşı yapılıyor muazzam bir disiplin içerisine girdik biz. Herkes gönül rahatlığı ile toplu taşıma araçlarını belediye otobüslerini ve dolmuşları tercih etmeliler. Vatandaşlarımız çekinmesin gerekli hassasiyet gösteriliyor” şeklinde konuştu. Kaynak: samsunsehirgazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Öğrenciler tehlike altında
Öğrenciler tehlike altında