Pazarda yarım kilo dönemi

Pazarda yarım kilo dönemi

Samsun’da, halk pazarı esnafı, pazarda yarım kilo dönemi başladığını belirtti. Esnaf, tanzim satışların pazarcıyı bitirme noktasına getirdiğini belirterek, her hafta bir pazarcının tezgah kapattığını söyledi

10 Nisan 2019 - 09:33 - Güncelleme: 11 Nisan 2019 - 15:02

Samsun’un İlkadım ilçesi Liman Mahallesi’nde kurulan halk pazarının bazı esnafı tezgah kapattı, ürünlerini satmaya çalışan diğer esnaf ise pazarda yarım kilo dönemi başladığını söyledi. Esnaf, tanzim satışların kendisini bitme noktasına getirdiğini ifade ederek, hükümetten uygulamanın sonlandırılmasını talep etti. Esnaf diğer ciddi standart sorunu yaşadığını belirterek, ilçe belediyesine kapalı pazar yeri yapılması yönünde seslendi.

5 LİRAYA ALIP 3 LİRAYA NASIL SATALIM?
Yüksel Kılıç (63) adlı pazar esnafı, “Bu işi 30 yıldır yapıyorum. İki tane bekar çocuğum var. Biri 4 yıllık beden eğitimi öğretmenliği okudu ve üniversiteyi bitirdi ancak boşta geziyor. İş bulmadı. Diğeri de bekar ve işsiz. Ben çocuklarımı pazarcılıkla büyüttüm. Pazarda artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Tanzim bizi bitirdi. Devlet, 5 liraya aldığı malı 2-3 liraya satıyor. Durum böyleyken olan bize oluyor. Biz
5 liraya alıp, 3 liraya nasıl satalım? 5 liraya alıp 6 liraya satacağız ki evimize ekmek parası götürelim. O da olmuyor maalesef. Bedavaya burada duruyoruz. Şu karşımdaki patatesçi arkadaş ve yanındaki sebzeci arkadaş 2 haftadır tezgah açmıyor. Neredeyse her hafta bir pazarcı iş bırakıyor. Yazık bu insanlara” diye konuştu.

USLU: SAKİNLİĞİN NEDENİ TANZİM SATIŞLAR
Oğuzhan Uslu (25) adlı pazar esnafı, “Pazarımız haftalardır çok sakin. Tanzim bizi etkiliyor. Bu sakinliğin nedeni tanzim satışlar… Bu uygulama fiyatlarımızı da etkiliyor” şeklinde konuştu.

GURNAZ: İNSANLAR YARIM KİLO ALMAYA BAŞLADI
Ahmet Gurnaz (26) adlı pazar esnafı ise, “Hükümetin politikasını değiştirerek, yurtdışından meyve sebze ihracatından vazgeçmesi gerekiyor. Ülkemizde üretilen domates, yurtdışına 1-2 liraya
gönderiliyor ama görüyorsunuz pazarda domatesin kilosu Türk halkına 5-6 lira arasından satılıyor. Neden yabancılar ucuz domates yerken, bizim vatandaşımız pahalı yiyor? Vatandaş asgari ücretle geçinemiyor. Bu paralar insanlara artık yetmiyor. Pazarcı olarak diğer bir sıkıntımız, insanlar artık alacağı ürünü 1 kilo almaktan çekiniyor, yarım kilo almaya başladı. Onu da almaya çekiniyorlar, utanıyorlar. Halimiz hiç iç açıcı değil. Allah sonumuzu hayır etsin” ifadelerini kullandı.
 

‘YAĞMURDA ISLANIYOR, GÜNEŞTE YANIYORUZ’
Diğer yandan kapalı pazar istediklerini kaydeden pazar esnafı, tuvalet, su  gibi sıkıntılar çektiğini belirterek, “Yağmur yağınca ıslanıyor, güneş açınca şemsiyenin altında yanıyoruz. Günlük 10 lira işgaliye parası veriyoruz belediyeye. Yetkililerden istediğimiz, kapalı pazar yeri. Zaten pahalılıkla mücadele ediyoruz, bizi bari bu sıkıntıdan kurtarsınlar” şeklinde konuştu.

HALK PAZARINDA GÜNCEL FİYATLAR
Havuç 4 lira, mor kelem 4 lira, kabak 4 lira, karnabahar 4 lira, maydanoz 1 lira, marul 3 lira, lahana 2 lira, pazı 2 lira, tere 2 lira, roka 2 lira, patates 5 lira, soğan 5-6 lira, elma 3 lira, domates 5 lira, salatalık 4 lira, biber 10-12 lira, Çilek 6,5 lira ve Portakal 3 kilo 10 lira.
 

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SANTRALE İKİNCİ RET
SANTRALE İKİNCİ RET
Başkan Kılıç'ın 'Yalın' konuğu

Başkan Kılıç'ın 'Yalın' konuğu