‘Saathane esnafına çile çektiriliyor’
Reklam
  • Reklam

‘Saathane esnafına çile çektiriliyor’

Saathane Meydanı’nda yeni yürütülen yapılaşma çalışmaları nedeniyle mağdur olan 56 esnafın davalık olduğuna dikkati çeken CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, “Yurttaşlara çile çektiriliyor” dedi

22 Eylül 2021 - 07:25

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan Saathane Meydanı’nda esnafın yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı. 56 esnafın restore çalışmaları kapsamında yaşadıkları problemler nedeniyle dava yoluna gittiğinin altını çizen Başkan Telatar, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne isyan etti.

‘HUKUKA AYKIRI’
Başkan Metin Telatar, “Saathane, Samsun’un tarihi hafızasıdır. İsmini aldığı saat kulesi aslına uygun olarak yeniden yapılınca ne kadar da sevinmiştik. Büyük Camii ve etrafındaki tarihi yapılar, bu kentin geçmişten izlerini aktarıyor, ziyaretçilerine. Ancak günümüzde bu tarihi doku yok ediliyor. Önce, tarihi Taşhan, hamam ve cami etrafında zaman içinde yapılan iş yerleri temizlendi. Tarihi doku ortaya çıkarıldı. Peşinden Samsun Kalesi’nin surları ortaya çıkarılacak denildi. Yıllarca surların temelleri için Saathane Meydanı yaya ve araç trafiğine kapalı tutuldu. Samsunluları ve civar esnafı mağdur ettiler. Saathane esnafını, ‘mahkemeye gitmek sizin için iyi olmaz’ tehdidi ile baskı altına almaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkmayı başardığı işyerlerinin yerine beton bloklar yapmaya başladı bile. Ancak ikinci aşamada yıkımı planlanan işyerlerinin sahipleri tehditlere aldırmadı. 56 esnaf dava açtı. Hakkını arıyor. Hukuka aykırı, keyfi bir şekilde yürütülen yıkım işlemleri esnaf ve alışveriş için gelen yurttaşlara çile çektiriyor. Anlaşmaya yanaşmayan esnafın yeri ile ilgili imar değişikliği yaparak mevcut haklarının kısıtlanması zulümdür. Samsun’un sorunları göz önüne alınacak olsa, öncelik Saathane esnafının işyerlerini başına yıkmak olmazdı, herhalde. Yapılan, bir kentin hafızasını yıkıp yok etmek, yerine beton bloklar yerleştirmektir. İlkadım İlçe Örgütü olarak Saathane esnafının ve halkımızın yanındayız.”

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!
Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz
Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz