Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun'a gelerek bugün itibari ile başlayan Kültür yolu Festivali ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Samsun Müzesinde, Kültür Yolu Festivali ile ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, etkinlikler kapsamında yapılacak Şahmaran isimli opera gösterinin dünya prömiyerinin Samsun'da gerçekleşeceğini belirtti.Samsun Kültür Yolu Festivaline Ediz Hun ve Türkan Şoray gibi isimlerin söyleşilere katılacağını bunun yanı sıra ünlü sanatçılarında Samsun'da konserler vereceğini kaydeden Bakan Ersoy, "Festivalimiz boyunca konserlerden opera ve bale temsillerine kadar halkımızı çok geniş bir yelpazede sahne performanslarıyla buluşturacağız. Batı Park'a kurduğumuz ana sahnemizde Oğuzhan Koç, Buray, Uğur Aslan, Ferhat Göçer, Can Bonomo, Mert Demir, Fatma Turgut, Cem Adrian ve Bengü sahne alacaklar. Aslı Hünel, Dolapdere Big Gang, Şükriye Tutkun gibi farklı müzik dallarından daha birçok sanatçımız, koro ve topluluklarımız da verecekleri konserlerde Samsunlularla buluşacak. Sanatseverler, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımızın eşsiz performanslarını da izleme imkânı bulacaklar. Farklı oyun ve temsillerin yanında ŞAHMERAN operasının dünya prömiyerinin festival kapsamında Samsun'da gerçekleştirileceğini özellikle belirtmek isterim. Çok değerli sanatçılarımızın eserlerini içeren 'Atatürk Kültür Yolunda', 'Samsun'dan Cumhuriyet'e Yüzde 100', 'Anadolu ve Zümrüd-ü Anka' gibi resim, fotoğraf, hat, deri rölyef ve dijital içerikli birbirinden özel sergiler sanatseverler için kapılarını açacak. Böylesi farklı dal ve tarzlarda eserleri görme fırsatını kesinlikle kaçırmamanızı öneririm. Gastronomi de festivalimizin önemli başlıklarından. 15 tane 'Festival Lezzet Durağı' oluşturduk. Ziyaretçilerimiz hem bu coğrafyanın köklü ve geleneksel lezzetlerini tadacaklar hem de onların hikâyesini, içeriğini ve yapılışını öğrenecekler. Vatandaşlarımızın ekranlardan, sahnelerden yahut sosyal medya gibi farklı mecralardan severek takip ettikleri insanlarla buluşmalarını, onların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalarını önemsiyoruz. Merak ettikleri konulara cevap bulsunlar; ilgi ve bilgileri artsın, perçinlensin istiyoruz. Söyleşi ve panel gibi etkinlikleri bu bilinçle düzenliyoruz. Yeşilçam'ın duayenleri Ediz Hun ve Türkan Şoray gibi yıldızlarımızın da aralarında bulunduğu Türk sinemasının çok değerli isimleriyle söyleşiler yapılacak. Bununla birlikte 'Rıfat Becerikli ve Aydın Sarman ile Orhan Gencebay Film ve Müzik Okumaları' etkinliği de bu alana meraklı vatandaşlarımız için son derce bilgilendirici ve aydınlatıcı olacak. 'Pelin Çift ile Gündem Ötesi- Yerinde Tarih' programında Doç. Dr. Ali Faik Demir İle 'Atatürk'ün Yolculuğu' her yönüyle masaya yatırılacak. Herkesi bir devrin başlangıcına, Türk tarihinin yeni merhalesine dair ayrıntıları dinlemeye ve öğrenmeye davet ediyorum. Liste uzayıp gidiyor. Yaklaşık 1000 sanatçımızın katılımıyla 30'dan fazla noktada, 600'e yakın etkinlik olacak. Yani her zaman olduğu gibi Samsun'da da her yaştan, her kesimden, her ilgi ve beğeniye hitap eden bir festival yaşanacak." dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/666421a03fd2f.jpg)
"Sadece Türk tarihini değil, 20. yüzyıl ve sonrasının dünya tarihini şekillendiren mücadelenin başladığı şehirdeyiz. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal'in ilk fikrî ve fiilî adımları atarak, Türk milletinin zafere uzanan istiklal ve istikbal yürüyüşünü başlattığı Samsun'dayız. Sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Çok değil bundan 3 ay önce, 'Samsun İli Turizm Master Planı' basın lansmanı için yine bir araya gelmiştik. Samsun, Türk turizminin Karadeniz'deki lokomotifi olmak için bu noktada ilk adımı atmıştı. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Zira turizmde yakalanan ciddi bir başarı ivmesi varken, bu alanda herkesin üzerine düşeni gecikmeden yapması çok değerli ve gerekli. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye bugün ilk beş turizm ülkesinden biridir. Ziyaretçi sayısı, turizm geliri, ürün çeşitliliği, tesisleşme ve altyapı, sürdürülebilirlik uygulamaları, pazar çeşitliliği, yıl boyuna ve ülke geneline yayılan turizm hareketi derken her başlıkta büyük ilerlemeler kaydettik. Bunu kamu ve özel sektör paydaşlarımızla birlikte başardık. Kazanımlarımızı koruyarak bu başarının devamlılığını da yine birlikte sağlayacağız. Tabii bu yükseliş ivmesi sadece turizmle sınırlı değil. Rekorlar kıran izleyici ve temsil sayılarıyla, ödülleri ve ihraç başarılarıyla konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale temsillerine, sinemadan dizi sektörüne bugün sanatta da bir Türk rüzgârı esmektedir. Yine dünyanın en yoğun ve kapsamlı arkeoloji çalışmalarıyla, aldıkları ödüllerle gerek yapısal gerek işlevsel anlamda uluslararası birer mimari simgeye dönüşen kültür-sanat merkezleri ve müzelerimizle, yasadışı yollarla yurt dışına çıkarılan kültür varlıklarımızın iade çalışmalarındaki başarımızla, gelenekselden evrensele uzanan kültür ürünlerimiz ve bilimsel faaliyetlerimizle kültür sahasında da öncü ve özgün bir Türkiye var artık. İşte Türkiye Kültür Yolu Festivali bütün bu başarıların hem sonucu olan hem de onlara katkı sunarak sürekliliği sağlaması için düşünülmüş bir projedir. Dünyanın en büyük ve kapsamlı festivalidir. Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilmiştir ve her yıl rekorlarla yoluna devam etmektedir. Samsun da artık bu büyük markanın bir parçası, 'Kültür ve Sanatla Bütünleşmiş Turizm' vizyonumuzun bir aktörüdür." İHA