CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, TBMM'de yaptığı konuşmada, Arap öğrencilerin Arap kıyafet ve müziği ile 19 Mayıs'ta yaptığı dans ile ilgili açıklamalarda bulundu.
TBMM Genel Kurulu'nda söz olan CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Samsun'da çekilen görüntülerle ilgili konuşmasında "Bu iktidar malesef her fırsatta milli değerlerle bir sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a gelişinin 105'inci yılını bütün yurta ve ulusca coşkuyla kutladık. Ancak bu coşkuyu gölgeleyen bayramımız anlamı ve değeri ile uzaktan yakından alakası olmayan bir etkinlik düzenlendi Samsun'da. Etkinliğin adı misafir öğrenciler kültür buluşması. 19 Mayıs ruhunu anlayamamış, kavrayamamış, içselleştirmemiş idarecilerin uydurduğu bu tür ritüeller Cumhuriyete hiç yakışmıyor. Hele hele Samsun'a hiç yakışmadı. Ulusumuzun bayramı olan bu bayramın özünden koparılmasına asla göz yummamalıyız. Buna yeltenenleri de affetmeyiz, affetmeyeceğiz" dedi.
Haydar ÖZTÜRK