Samsun’da ’elektrik’ yardımları başlıyor
Reklam
  • Reklam

Samsun'da 'elektrik' yardımları başlıyor

Samsun’da en fazla abonesi bulunan YEPAŞ, devletten sosyal yardım alan vatandaşların elektrik tüketimlerinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin düzenleme kapsamında, PTT ile tahsilat protokolünü imzaladı. Uygulamanın 1 Nisan’da başlaması bekleniyor

05 Şubat 2019 - 11:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat saate kadar elektrik tüketimlerinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin çalışma kapsamında Samsun'da YEPAŞ ile PTT arasında tahsilat protokolü imzalandı. 1 Nisan'da başlaması beklenen uygulamada, sosyal yardım alan vatandaşlar, PTT şubelerine başvuracak ve TC Kimlik numaralarını ibraz ederek uygulama kapsamında destek alıp alamayacaklarını öğrenecekler.

YEPAŞ İLE PTT PROTOKOL İMZALADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat saate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemenin ayrıntıları belli olmaya başladı. Ülke genelinde 10 milyon kişinin yararlanmasının beklendiği uygulama kapsamında Samsun'un en fazla abonesi bulunan elektrik pazarlama şirketi YEPAŞ ve PTT arasında tahsilat protokolü imzalandı.

KİM NE KADAR DESTEK ALACAK?

YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam gazetemize yaptığı açıklamada, uygulamadan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü vasıtası ile düzenli yardım alan ülke genelinde yaklaşık 2,5 Milyon hanenin faydalanmasının beklendiğini anımsattı. Bu kapsamda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sosyal yardımlar Genel Müdürlüğü vasıtası ile düzenli yardım alan  1-2 kişilik ailelerin 75 kWh'e kadar olan elektrik tüketimleri için 40,31 TL, 3 Kişilik ailelerin 100 kWh'e kadar olan tüketimleri için 53,75 TL,  4 Kişilik ailelerin 125 kWh'e kadar olan elekrik tüketimleri için 67,19 TL, 5 kişi ve üstü ailelerin 150 kWh'e kadar olan elektrik tüketimleri için de 80,62 TL aylık olarak destek alacaklarını belirten Arif Akşam, "Hesaplamalar bugünkü mesken tarifesi üzerinden belirlenmiş olup, tarifenin değişmesi durumunda bu rakamlar da değişebilecektir" dedi.

PTT ŞUBELERİNE BAŞVURACAKLAR

Sosyal yardım alan vatandaşların, PTT şubelerine başvuracaklarını ve TC kimlik numaralarını ibraz ederek uygulama kapsamında destek alıp alamayacaklarını öğreneceklerini belirten Arif Akşam, "Eğer destek alma hakları var ise meskenlerine ait elektrik faturasını uygulama kapsamında ödeyeceklerdir. Eğer ödenmesi istenen fatura tutarı destek rakamının üzerinde ise bu fark vatandaşlar tarafından ödenecek olup, destekleme tutarı ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sosyal yardımlar Genel Müdürlüğü vasıtasıyla karşılanacaktır" bilgisini verdi.

1 NİSAN’DA BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Uygulamanın başlama tarihi henüz netleşmemekle birlikte PTT ile Elektrik Şirketleri arasındaki entegrasyonun 15 Şubat tarihine kadar tamamlanmasının istendiğini bildiren Arif Akşam, "Uygulamanın 1 Nisan tarihinden itibaren başlayabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda PTT Genel Müdürlüğü ile YEPAŞ Genel Müdürlüğümüz arasında bir tahsilat protokolü 30 Ocak 2019 tarihi itibariyle imzalanmıştır" dedi.

Kaynak: Gülsüm ATİK 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Samsun\'lu
    1 yıl önce
    İnşallah yapı*** bu yardımlar siyaset gözetilmeden garibanlara yapılır. Bir zamanlar Süleyman DEMİREL Yeşil Kart ve 65 lik yaşlılık maaşı çıkartıldı, onu da önce Zenginler vede Adalet Partililer aldı. Fakir fukaraya gelincede senin ihtiyacın yok denildi. Köyde seçilen Muhtarlar kendine oy vermeyenlerin Yeşil Kartları vede 65 lik maaşlarını kestirdi. İnşallah hak eden ihtiyaç sahipleri yarar***ır. Allah Devletimize zeval vermesin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlam söz verdi
Sağlam söz verdi
 ‘Nurullah Avrupa’da forma giyer’
 ‘Nurullah Avrupa’da forma giyer’