SAMSUN HABER- Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail Yolaydın, 9 Mart 2024 tarihinde Samsun ili Canik ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde meydana gelen olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medyada ‘LPG Tankı Patladı’ şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Yolaydın, yapılan araştırmalar sonucunda aracın LPG tankının patlamadığını ancak LPG gaz kaçağı nedeniyle yangın çıktığını ifade etti.
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE LPG'NİN YERİ
Otomotiv sektöründe halen petrol ürünlerinin temel enerji kaynağı olduğuna vurgu yapan Yolaydın, petrol kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla birlikte alternatif enerji kaynakları araştırmalarının hız kazandığını belirtti. LPG'nin özellikle kolay bulunabilir olması, ekonomik olması, çevre dostu olması gibi avantajlarıyla birçok ülkede yaygın olarak kullanıldığını ifade etti.
LPG MONTAJINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle LPG montajıyla ilgili önemli değişikliklere değinen Yolaydın, 2018'den itibaren Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu uygulamalarına son verildiğini, bu işlemlerin montaj firmaları tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Bu noktada, benzinli araçlara yapılan LPG montajlarının uzman teknik birimler tarafından takip edilmesi gerektiğini vurguladı.
LPG'Lİ ARAÇLARDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
LPG'li araçların güvenli kullanımı için düzenli bakım ve kontrollerin önemine dikkat çeken Yolaydın, gaz kaçak kontrollerinin düzenli olarak yapılmasının LPG'nin güvenli bir yakıt olduğunu kanıtladığını ifade etti. Ayrıca, LPG'li araçlarda kullanılan malzemelerin standartlara uygun olması, tankların düzenli olarak değiştirilmesi gibi tedbirlerin alınmasının hayati önem taşıdığını belirtti.
KAMUSAL DENETİM VE CAN GÜVENLİĞİ
Yaşanan olayda can kaybının yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirten Nail Yolaydın, ilgili bakanlık ve yetkili kurumların LPG'li araçların denetimini kişisel inisiyatiflere bırakmaması ve kamusal denetimin artırılması gerektiğini vurguladı. Can ve mal güvenliği açısından daha disiplinli ve uzman kişilerce yapılan denetimlerin önemine değindi.
Ersin SARIALİOĞLU