Samsun Haber- Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi CHP'li Atila Tekcan, Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi ile ilgili mahkemenin aldığı son yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili açıklamasında "Bu inşaat derhal durdurulmalı" dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Demir döneminde inşaatına başlanan eski Yalı Kafe alanında ki Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi ile ilgili mahkemelerin defalarca yürütmeyi durdurma kararı aldığını hatırlatan CHP Meclis üyesi Atila Tekcan, 31 Mart yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Halit Doğan'ı göreve davet etti. İNŞAAT DERHAL DURDURULMALIAtakum ilçesinde ki eski Yalı Kafe alanında Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi inşaatının hukuksuz bir şekilde yapıldığını, bu yetmezmiş gibi bir de buraya yine kanunsuz olarak çelik aksaamlı bir yapının yapımına başlandığını söyleyen Tekcan, Gazete Gerçek'e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:
"Biz davaları kazanmaktan bıktık bunlar hukkusuzluktan bıkmadı. Yeni hukukçu başkana sesleniyorum. Bu ayıbı kaldırın. Samsun Büşükşehir Belediyesi, imar konusunda tüm Samsun'a örnek olmak zorundadır. Bu usulsuz yapı kanuni sınırlara gelmeden, kanusuz yapı ihlalleri bertaraf edilmeden hiç bir kişi ve kuruma kaçak yapı ile ilgili adli ve idari işlem yapılmamalıdır. Yalı Kafe'nin bu kanunsuzluğu ortadayken, ucube bir yapı ruhsatı tanzim edilerek önünde yapılan çelik yapının da derhal kalkması lazım. Bu bir kanunsuzluk örneğidir. Hukuk önceliğimizdir. Hukkuçu yeni başkanın bu duruma anında müdahil olması gerekmektedir. Daha önce bu konuyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurumuz mevcut olup, Atakum Belediyesi'nin kurumsal kimliği altında da, bu konuda dava açıp müdahil olduk. İnşaatlardaki çalışmanın derhal durdurulması gerekmektedir. Buna rağmen çalışma devam ederse, bütün yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız." Haydar ÖZTÜRK