Samsun’da belediye başkanlığı için yarışan tüm adaylar arasında kadınların yer almaması, bölgedeki siyasi arenada hala erkek egemenliğinin sürdüğünü gösterdi.Atakum'da AK Parti adayı Özlem Maraş, Vezirköprü'de Yeniden Refah Adayı Havva Şen Saygın ve Alaçam'da CHP adayı Zergün Deliorman Demirci ikinci parti oldu.
Vezirköprü ve Alaçam'da kadın adayları kıyasıya rekabet etmesine karşın son anda geçildiler.
Özellikle son yıllarda kadınların siyasette daha fazla yer alması yönünde atılan adımlar, Samsun'da beklenen etkiyi göstermedi. Seçim sonuçları, kadınların temsil edilme oranının hala yetersiz olduğunu gösterdi.
İYİ PARTİ ADAYI DA SEÇİMDE GERİ PLANDA KALDI
Seçimlerde İYİ Parti'nin Büyükşehir adayı İmren Nilay Tüfekci de üçüncü parti olarak geri planda kaldı. Bu durum, genel olarak seçim atmosferinin karmaşıklığını ve rekabetin yoğunluğunu yansıtıyor.
Ersin SARIALİOĞLU
Otursunlar evlerinde