Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Kurulu, kademeli su tarifesi uygulamasını oy çokluğuyla kabul etti. Yeni düzenleme ile su kullanımına göre faturalandırmada farklı oranlarda indirim ve zam yapılacak.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726a96a224.jpg)
KADEMELİ SU TARİFESİ ONAYLANDI
SASKİ Genel Kurulu, SBB Meclis Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk başkanlığında toplandı. Toplantıda, su tarifelerinin belirlendiği madde de dahil olmak üzere üç madde oylandı. CHP üyeleri toplantıda su faturalarında TÜFE uygulamasının devam edecek olmasına ret oyu verirken, yüzde 15 indirim ve kademeli sisteme ise kabul oyu verdi. Kademeli su tarifesi teklifi yapılan toplantıda oy birliği ile kabul edildi. CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, TÜFE uygulamasına itiraz ettikleri için, su faturalarında TÜFE'nin devam edecek olmasına ret oyu verdiklerini açıkladı.
YENİ SU TARİFESİNİN DETAYLARI
Kabul edilen kademeli su tarifesi ile 10 ve 13 metreküp su kullanan abonelere yüzde 15 indirim, 15 metreküp su kullananlara yüzde 12 indirim, 18 metreküp su kullananlara yüzde 6 indirim, 20 metreküp su kullananlara ise yüzde 0,6 indirim uygulanacak. 20 metreküp'ten fazla su kullananlara ise kademeli olarak zam yapılacak. 25 metreküp su kullananlara yüzde 10, 30 metreküp su kullananlara ise yüzde 17 zam uygulanacak.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726c0179bc.jpg)
SU FATURA ETKİSİ
Yeni tarife ile birlikte 10 metreküp su faturası 318 TL'den 270 TL'ye, 13 metreküp su faturası 409 TL'den 347 TL'ye, 15 metreküp su faturası 471 TL'den 413 TL'ye, 20 metreküp su faturası ise 623 TL'den 619 TL'ye düşecek. Ancak, 25 metreküp su kullananların faturası 776 TL'den 854 TL'ye, 30 metreküp su kullananların faturası ise 929 TL'den 1088 TL'ye yükselecek.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726b2e9e82.jpg)
UYGULAMA TARİHİ
Kademeli su tarifesi, 1 Haziran'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk, alınan kararların Samsun için hayırlı olmasını dileyerek, bir sonraki olağan genel kurulun Kasım ayında yapılacağını ifade etti. Bu yeni tarife ile Samsun'da su tüketimi konusunda daha adil ve teşvik edici bir sistemin hayata geçirilmesi hedefleniyor. İHA
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726a96a224.jpg)
KADEMELİ SU TARİFESİ ONAYLANDI
SASKİ Genel Kurulu, SBB Meclis Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk başkanlığında toplandı. Toplantıda, su tarifelerinin belirlendiği madde de dahil olmak üzere üç madde oylandı. CHP üyeleri toplantıda su faturalarında TÜFE uygulamasının devam edecek olmasına ret oyu verirken, yüzde 15 indirim ve kademeli sisteme ise kabul oyu verdi. Kademeli su tarifesi teklifi yapılan toplantıda oy birliği ile kabul edildi. CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, TÜFE uygulamasına itiraz ettikleri için, su faturalarında TÜFE'nin devam edecek olmasına ret oyu verdiklerini açıkladı.
YENİ SU TARİFESİNİN DETAYLARI
Kabul edilen kademeli su tarifesi ile 10 ve 13 metreküp su kullanan abonelere yüzde 15 indirim, 15 metreküp su kullananlara yüzde 12 indirim, 18 metreküp su kullananlara yüzde 6 indirim, 20 metreküp su kullananlara ise yüzde 0,6 indirim uygulanacak. 20 metreküp'ten fazla su kullananlara ise kademeli olarak zam yapılacak. 25 metreküp su kullananlara yüzde 10, 30 metreküp su kullananlara ise yüzde 17 zam uygulanacak.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726c0179bc.jpg)
SU FATURA ETKİSİ
Yeni tarife ile birlikte 10 metreküp su faturası 318 TL'den 270 TL'ye, 13 metreküp su faturası 409 TL'den 347 TL'ye, 15 metreküp su faturası 471 TL'den 413 TL'ye, 20 metreküp su faturası ise 623 TL'den 619 TL'ye düşecek. Ancak, 25 metreküp su kullananların faturası 776 TL'den 854 TL'ye, 30 metreküp su kullananların faturası ise 929 TL'den 1088 TL'ye yükselecek.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665726b2e9e82.jpg)
UYGULAMA TARİHİ
Kademeli su tarifesi, 1 Haziran'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk, alınan kararların Samsun için hayırlı olmasını dileyerek, bir sonraki olağan genel kurulun Kasım ayında yapılacağını ifade etti. Bu yeni tarife ile Samsun'da su tüketimi konusunda daha adil ve teşvik edici bir sistemin hayata geçirilmesi hedefleniyor. İHA
Vatandaşla kafa bulmaya devam hem vatandaşa üç çocuk yaptırdınız,anne baba nine dede =7 kişi şu içse kotayı aşar yüksek fiyattan suya devam.
Gelen bir alicengiz oyunu kuruyor.