Kentin merkez ilçelerinden Canik'in Hasköy Mahallesi'nde gerçekleştirilen yağmur suyu hattı projesiyle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, bin 72 metre uzunluğundaki hattın Haziran ayı içerisinde tamamlanarak devreye alınacağını belirtti.
Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB), hayata geçirdiği altyapı projeleriyle uzun yıllardır süregelen problemleri çözüme kavuşturuyor. Aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarının önüne geçmek amacıyla ihtiyaca cevap veremeyen yağmur suyu şebekelerini yenileyen SASKİ ekipleri, çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.
Hasköy Mahallesi'nde gerçekleştirilen proje kapsamında 29 Nisan'da başlanan 770 metrelik yağmur suyu hattı, 322 metre daha uzatılarak toplamda 1072 metreye çıkarıldı. Proje için 2 milyon 385 bin lira harcanacak ve 400 milimetre çapında beton borular döşeniyor. Ekipler, şu an 250 metrelik kısmı tamamlamış durumda olup kalan 822 metrelik bölümünü Haziran ayı ortalarında tamamlayacaklarını belirtti.
SASKİ Genel Müdürlüğü, aynı zamanda Soğuksu, Karşıyaka, Uludağ ve Gaziosmanpaşa mahallelerinin ortasından geçen 100. Yıl Bulvar Yolu üzerinde yağmur suyu ve atık su çalışmalarına da devam ediyor.
Başkan Doğan, yatırım programı kapsamında ilçelerdeki altyapı çalışmalarının planlı şekilde devam ettiğini vurgulayarak, "Altyapı yatırımlarımızı tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Karadeniz’in incisi Samsun’umuzu altyapı sorunu olmayan bir kent haline getirmek için projelerimize büyük önem veriyoruz. Yağmur suyu projelerimizden Terme ve Bafra’daki keson kuyu imalatlarımız sürüyor. Ayrıca mahallelerimizdeki yağmur suyu hatlarımızı da yeniliyoruz. Canik ilçemizin Hasköy Mahallesi’ndeki yağmur suyu hattımız devam ediyor. Hattımızı gelecek ay tamamlamış olacağız" şeklinde konuştu.
Mert Volkan Gün
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665864a98adfd.jpg)