Şeker yerine kuru yemiş

Şeker yerine kuru yemiş

Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şimşek, çocuklarda şeker, çikolata gibi tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti

07 Haziran 2019 - 09:47

Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şimşek, "Ramazan ayının ardından bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğu içindeyiz. Bu mutluluk bayramda özellikle çocuklarımız için kabus olmasın. Bayram ile birlikte tatlı tüketimi özellikle çocuklarda olumsuz etkileri gösterebiliyor. Bu anlamda çocuklarınıza ve torunlarınıza şeker ve çikolata yerine, kuru meyve, kuru yemişler ya da sütlü tatlılar ikram edin. Gazlı ve şekerli içeceklerin yerine de evde yapılmış komposta tarzı içecekler ya da ayran tercihi yapılmalıdır. 

SAĞLIK SORUNLARI ORTAYA ÇIKABİLİR

Eğer bu uygulamalar faaliyete geçirilmezse ilerleyen dönemlerle tip 2 diyabet hastası ya da diş ve ağız sağlığı sorunları, Kan şekerinde ani dalgalanmalara, sıcaklıklarla birlikte sindirim sistemi sorunlarına, özellikle karın ağrısı ve ishal yaşanmasına, alerji riskinin artmasına ve vücutta yağ depolanması gibi farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Şunu da unutmayın, tatlı, çikolata tüketimi sonrası çocuğunuzun ağzını su ile çalkalattırın ve dişlerini fırçalamalarını sağlayın. Spor yapması için çocuklarınızı teşvik edin" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: Melihşah ŞEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyuşturucu imalathanesine baskın
Uyuşturucu imalathanesine baskın
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL