Samsun Haber - Gazete Gerçek yazarı Prof. Dr. Şevket Özkaya, sıcaklık ve yağışlardaki ani değişikliklerin özellikle boğaz enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını belirterek, "Okulların açılmasıyla birlikte önce çocuklarda başlayan hastalıklar, velilere de sıçradı. Üst solunum yolu enfeksiyonları, ateş ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu durum, covid-19 ile karıştırılabilir ancak asıl sebep viral değil, bakteriyel ve Epstein-Barr virüsü (EBV) kaynaklıdır" diye konuştu.
ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ
Özkaya, sözlerine şu şekilde devam etti: "Erken aşamada doktora gidilip tedavi alınmazsa, üst solunum yolu enfeksiyonları akciğerlere inerek alt solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. Uzun süren öksürük ve hırıltı, bronşit ve hatta zatürreye kadar ilerleyebilir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında hemen uzman bir doktora başvurmak önemlidir."
ÖNLEYİCİ TEDBİRLER İÇİN ÇAĞRI
Prof. Dr. Şevket Özkaya, halkı bilinçlenmeye ve önleyici tedbirleri almaya çağırarak, "Özellikle ramazan ayında, toplum olarak hijyen kurallarına uymak ve hastalık belirtileri gösterenlerin hemen doktora başvurması, olası komplikasyonları önlemek adına kritik öneme sahiptir" dedi.
Ersin SARIALİOĞLU
SAMSUN HABER
Yayınlanma: 11 Mart 2024 - 11:40
Şevket Özkaya'dan ramazan ayında tonsilit salgını uyarısı!
Altınbaş Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Ramazan ayında artan boğaz enfeksiyonlarına dikkat çekerek, "Sıcaklık ve yağış değişiklikleri özellikle boğaz enfeksiyonlarında artışa neden oldu. Tonsilit salgınına karşı önlem alınması önemlidir" dedi
SAMSUN HABER
11 Mart 2024 - 11:40
İlginizi Çekebilir