Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
Son KHK depremi
Reklam

Son KHK depremi

OHAL kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanan son kararname ile Samsun'da Emniyet ve Diyanet'e bağlı kurumlardan ağırlıklı olmak üzere toplam 268 personel ihraç edildi. Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği de kapatıldı

09 Temmuz 2018 - 10:23

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında dün sabah Resmi Gazete'de yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Samsun'da 207 polis memuru,  Diyanet'e bağlı 10 personel, Samsun Adliyesi'ne bağlı kurumlardan 23 personel, Samsun Jandarma Komutanlığı’ndan 6 rütbeli jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 6 astsubay,  4 öğretmen ve OMÜ'den 5 akademisyen ve 2 personel ihraç edildi. Samsun'da faaliyet gösteren Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği de KHK kararıyla kapatıldı.

SAMSUN EMNİYETİ’NDE 207 POLİS ATILDI

Kararname ile çeşitli kurumlarda görev yapan Türkiye genelinde 18 bin 632 personel, Samsun'da ise 268 kişi kamudan ihraç edildi. Samsun Emniyet Genel Müdürlüğünden 207 ve jandarmadan 6 personelin rütbeleri 701 sayılı KHK ile alındı. Emniyet'ten ihraç edilen 207 personelin daha önceki kanun hükmündeki kararnamelerle açığa alınmış olan polis memurları olduğu öğrenildi.

Samsun'da son kararnameyle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Karadeniz Bölge Komutanlığı'ndaki 6 rütbeli personel de ihraç edildi. Samsun Hava Grup Başkanlığı'nda görevli Astsubay Abdurrahman Eraslan, Karadeniz Bölge Komutanlığı'nda görev yapan Astsubaylar Özkan Kocaman, Kadir Singil, Ramazan Bodur, Samet Karataş ve Furkan Kara rütbeleri alınarak, ihraç edildi.

RÜTBELERİ DE SÖKÜLDÜ

Kararname ile İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Samsun Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan Jandarma Üsteğmen Veysel Karani Kaplan, Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Emrullah Adıgüzel, Jandarma Astsubay Çavuş Muhammet Seler, Uzman Jandarma Ahmet Kırcı, Uzman Jandarma Kadir Bayraktar ile Uzman Jandarma Murat Ergün de rütbeleri sökülerek, görevden atıldı.

İHRAÇ EDİLEN MÜEZZİN VE İMAM HATİP’LER

Yayımlanan son kararnamede Samsun'da en fazla ihracın yaşandığı kurumlardan birisi de Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı kurumlarda yapıldı. Buna göre Diyanet bünyesinde çalışan  İmam Hatip Muhammed Demirbaş (Atakum), Vildan Boylu (Kuran Kursu öğreticisi-Ayvacık), Salim Atmaca (Müezzin-Ayvacık), Adem Özçelik (İmam Hatip-Bafra), İlyas Er (İmam Hatip-Bafra), Emine Bektaş (Kuran Kursu öğreticisi- Canik), Şennur Atalar (Kuran Kursu öğreticisi-İlkadım), Yusuf Bahri Ceylan (Müezzin- Vezirköprü), İbrahim Kaplan (Müezzin-Vezirköprü) ihraç edildi.

EMNİYET’TEN SONRA ENF AZLA İHRAÇ ADLİYE’DE

Son kararname ile Samsun Adliyesi bağlı kurumlardan da çok sayıda personel ihraç edildi. İhraç edilen personelin isimleri şöyle: Ahmet Kayalı (İnfaz ve Koruma Memuru- Bafra Açık Ceza İnfaz Kurumu), Burhan Keskin (İnfaz Korumu memuru- Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi),  Orhan Döner (İnfaz Korumu Memuru- Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi), Ömer Ünlü (İnfaz Koruma Memuru- Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi), Ramazan Şahin (İnfaz Koruma Memuru, Bafra T Tipi Cezaevi), Serdar Polat (İnfaz Korumu Memuru- Bafra T Tipi), Umut Tellioğlu (İnfaz Koruma Memuru- Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi), Yusuf Tekin (İnfaz Koruma Memuru-Bafra T Tipi Cezaevi), Salih Karıl (Mübaşir-Samsun Adliyesi), Serkan Topal (Mübaşir-Bafra Adliyesi), Sinan Çarkcı (Öğretmen-Bafra T Tipi Cezaevi), Esra Avcı (Sosyolog- Samsun Denetimli Serbestlik Müdürlüğü), Sevinç Şahin (Sosyolog- Denetimli Serbestlik), Zehra Güner ( Samsun Denetimli Serbestlik), Ali Nail Düztaş (Şoför-Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi), Ömer Ayaz (Elektrik Teknisyeni-Samsun E Tipi Cezaevi), Fatma Albayrak Usta (Zabıt katibi-Çarşamba Adliyesi), Gökhan Şahin (Zabıt Katibi-Samsun Adliyesi), Mehmet Battal (Zabıt Katibi-Samsun Adliyesi), Mutlu Kurnaz (Zabıt Katibi Ladik Adliyesi), Sema Çelik (Zabıt Katibi- Alaçam Adliyesi), Yaprak Yüksel (Zabıt katibi- Samsun Adliyesi).

4 ÖĞRETMEN DAHA İHRAÇ EDİLDİ

Yayımlanan son kararnameyle Samsun'da ayrıca Türk Standartları Enstitüsü Samsun Belgelendirme Müdürlüğü'nde görevli Mühendis Yasin Duru'nun yanı sıra Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapan öğretmenler Müşerref Ödemiş (Havza), Seyhan Zengin (Havza), Ömer Ceylan (Tekkeköy), Saliha Gürsoy (Vezirköprü) ihraç edildi. Daha önceki OHAL kararnameleri ile ok sayıda akademisyenin ihraç edildiği Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde ise 1 öğretim görevlisi, 3 araştırma görevlisi, bir doçent, bir biyolog bir personel daha ihraç edildi. OMÜ'de ihraç edilen personel ise şöyle: Ayşe Ümmühan Çelik (Öğretim Görevlisi), Aytuğ Yıldız (Araştırma Görevlisi), İbrahim Erkan (Araştırma Görevlisi), Ömer Kılınç (Araştırma Görevlisi), Rıfat Karlı (OMÜ Tıp Fakültesi-Doçent), Mehmet Fatih Mamal (Biyolog), Yasin Aksoy (Güzel Sanatlar Enstitüsü)

DERNEK KHK İLE KAPATILDI

Kararname ile ayrıca Samsun'da faaliyet gösteren Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği'nin kapısına da kilit vuruldu.

TOPLAM 18 BİN 632 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

smi Gazete'de yayımlanan son kararname ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin mili güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan Türkiye genelinde 18 bin 632 kişi, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarıldı.

BİR DAHA KAMUDA ÇALIŞAMAYACAKLAR

Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek. Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkûmiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınacak. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecek. Söz konusu kişiler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek. Bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. İlgili kişilerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilecek. Bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından on beş gün içinde tahliye edilecek.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı
Panelvan minibüsle ticari araç çarpıştı: 4 yaralı
Panelvan minibüsle ticari araç çarpıştı: 4 yaralı