Sosyal belediyecilik Demirtaş’ın işi
Reklam
  • Reklam

Sosyal belediyecilik Demirtaş'ın işi

İlkadım Belediyesi, ilçenin güçlü potansiyelini ortaya çıkaracak projelere gün sayıyor. Başkan Demirtaş, ilçe halkına sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergiliyor. 7’den 70 herkesin hoşça vakit geçirdiği belediye sosyal tesisleri ise Samsun’a gelen ziyaretçilerin vazgeçilmez adresi oluyor

23 Haziran 2021 - 08:12

Kentimizin gelişimini hızlandıracak yenilikleri yakından takip eden İlkadım Belediyesi bir yanda da dışarıdan gelen vatandaşların hoşça vakit geçireceği kafe, restaurant, düğün salonları ile uğrak mekanlar arasında yer alan belediye sosyal tesisler insanların sosyalleşebileceği konforlu ve ekonomik hizmetleri ile göz dolduruyor.

KENDİNE HAS KONSEPTİ İLE VAZGEÇİLMEZ YERLER ARASINDA İLK SIRADA

Baruthane Mahallesi’nde iç ve dış mekan olmak üzere toplam 350 kişilik müşteri kapasitesi bulunan ailelerin çocuklarıyla birlikte sıklıkla tercih ettiği eşsiz deniz manzarası ile Ihlamur Cafe Restaurant’ta çocukların rahatlıkla oyun oynayabileceği, hoşça vakit geçirebileceği dizayn edilen müşteri memnuniyeti önem gösteren zengin yemek menüsü Sıcak yemekler, serpme kahvaltı ızgara çeşitleri, pide, sıcak ve soğuk içecekler, tatlı seçenekleriyle kendine has konsepti ile şehir içi ve dışından gelen çok sayıda insanın uğrak mekan listelerinin en başında olarak hizmet veriyor.

TARİHİN LEZZETLE BULUŞTUĞU MEKAN

Eşsiz tarihi yapısı ve 150 yıllık geçmişi içinde barındıran Acem Tekkesi Samsun’un en önemli tarihi ve kültürel mekanlarından biridir. İlçenin merkezinde 100.Yıl bulvar üzeri Hançerli Mahallesi’nde yer alan Türkiye’de eşine nadir tesadüf edilir, otantik ve nezih bir sohbet ve kültür evi olarak görülse de, Samsun’da dinlenme ve sohbet mekanları alanında önemli bir boşluğu dolduran mekan çeşit zenginliği olan kahvaltılarıyla damaklarda iz bırakan menemen, kuymak ve sıcak yemekleri ile kına gecelerinin vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor.

SADECE HANIMLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ ÇOK AMAÇLI TESİS

Mecidiye caddesinde yer alan çalışan ya da çalışmayan, tüm hanımların gözdesi olan Hanımlar Lokali bayanların ilgilenmek istedikleri pek çok faaliyetlerde bir birleri ile buluşabilecekleri huzurlu bir mekanlar arasında tercih ediliyor.3 katlı olan tesiste güzellik merkezinden saunaya, aletli jimnastik salonundan bilgisayar ve İngilizce kurslarına, enstrüman kurslarından el sanatları kursları ve yabancı dil kurslarına kadar pek çok imkanın sunulduğu tesis; üyelik sistemi ile sadece hanımlara hizmet veriyor. Kadın eliyle kadın  mutfağında   hazırlanan yöresel yemekler ve soğuk mezelerin yanı sıra el açması tatlılar, mantılar damaklarda iz bırakırken bütçesini düşünenler içinde fiyat ve kalitenin bir arada olduğu sosyal bir tesis olma özelliğini üzerinde barındırıyor.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN MUHTEŞEM YAPI

Modern ve geniş düğün salonu ile sadece İlkadım’a değil kentin tamamına hitap eden Derebahçe Sosyal Tesisleri bünyesinde şık bir nikah salonu da barındırıyor. Sade bir nikah töreni planlayan çiftler oldukça geniş bir nikah salonunda mutluluklarını paylaşıyor.800 kişilik misafir kapasitesi, büyük bir pisti, göz dolduran sahnesi ve 4 adet projeksiyonu ile düğün merasimlerini unutulmaz hale getiren Derebahçe Düğün Salonu, düğün merasimlerinin yanında konferans, yemekli toplantı, seminer ve eğitim gibi etkinliklere de vatandaşlara hizmet veriyor.

SOSYAL TESİSLER HERKESİN GÖZBEBEĞİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Bandırma Sokakta bulunan kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilecek İlkadım Belediyesi Sosyal Tesisi içerisindeki büyük salonu ile 1500 kişiye, küçük salonu ise 650 kişiye kadar konuk ağırlama kapasitesi ile en iddialı düğün davet mekanlarındandır. Düğün, nişan, kına, sünnet, kokteyl, iftar yemekleri, yemekli düğünler, konferans, özel nikahlar, dernek ve siyasi parti toplantıları ve daha bir çok organizasyon için kolonsuz ve geniş iç hacmi, sigara bölümü ve kantin gibi çok özel bölümleri ile tercih edebilecek nezih bir tesis olma özelliğini içinde barındırıyor.

UYGUN FİYATI İLE HERKESİN TERCİH ETTİĞİ SALONLAR ARASINDA

Yeşilkent düğün salonu düğün, nişan ve özel davetlerinizi mutlu anılara dönüştürmeniz için misafirlere özel otopark alanı olan sahne atmosferinin zirve yaptığı profesyonel sahne aydınlatmaları çok iyi akustik edilmiş salon, görüntü sistemleri, aktüel kamera, renkli sahne ışıklandırmalar ses düzeni, gelin-damat platformu ve masa üstü şamdanları gibi unsurları ile düğününüz tam bir şölen havasına dönüştüğü uygun fiyat seçenekleri ile adından söz ettiren mekanlar arasında yer alıyor.

İLKADIM’DA KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ

Adını Türk halk müziğinin önemli ozanlarından ve sinema oyuncusu Yıldıray Çınar’dan alan kültür merkezi, farklı mimari yapısı, geniş kapasitesi ve içerisinde 50’e yakın çocuklara yönelik, çeşitli kişisel gelişim, sportif kursları barındıran bayanlara yönelik el sanatları kurslarına da ev sahipliği yapan kültürel bir yapı. Dış mekanın da açık hava kır düğününe olanak sağladığı tesis genç çiftlerin mutluluğunu paylaştığı mekanlar arasında dikkatleri üzerine çekiyor.

ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK SAĞLAYAN EĞİTİM YUVASI

Uzman eğitmenler eşliğinde düzenli oyun, uyku ve yemek saatleriyle çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gelişimlerine destek olan belediye hizmet binası içinde 3 sınıftan oluşan mutfak, yemekhane, çocuklar için tasarlanmış lavabolar içinde barındıran İlkadım Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakım Evinde ailelerin yükünü hafifletip onların iş hayatına veya sosyal hayata zaman ayırmalarına olanak sağlıyor. Belediye personeli ve ilçe halkının kullanımına uygun ücretlerle açık olan kreş çalışan annelere de destek olarak okul öncesi eğitime katkı sağlayan eğitim yuvası.

SALON SPORLARININ VAZGEÇİLMEZİ ADRESİ

Gençlerin, çocukların, kadınların ve kısaca herkesin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımların sağlamak adına İlkadım’da hizmet veren Mete Adanır Spor Kompleksi, içerisinde kafeteryası, çocuk jimnastik, fitness, basketbol salonu bulunduran tesisi salon sporlarıyla da ilçe halkına hizmet veriyor.

HAYIR ÇARŞISI İLE VEREN EL İLE ALAN EL BULUŞUYOR

İlkadım Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezi hayırseverlerden teslim aldığı sıfır veya ikici el kullanılabilir eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma noktasında veren el ile alan eli buluşturan dayanışma merkezi ilçede örnek çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Eşyalarını bağışlamak isteyen vatandaşlar ise 444 55 01 numaralı Çağrı Merkezi’nden 1055 -56 dahili hattını arayarak kardeşlik köprüsünün bir parçası oluyor. Bağışçıların adreslerinden teslim alınan ikinci el eşyalar Hayır Çarşısına ait depoda temizlenerek bakım ve onarımdan geçirilirken, ihtiyaç sahibi ailelere yardımında bulunuyor.

SON TEKNOLOJİYİ İÇERİSİNDE BARINDIRAN AYRIŞTIRMA SİSTEMİ

Sahip olduğu yeni teknoloji sayesinde tam otomatik kontrol odasından yönetilecek olan organik ve inorganik atıkları birbirinden ayıran cam, metal, alüminyum, plastik ve kağıt ürünlerini ambalaj atıklarını balya pres makinaları vasıtasıyla ayrıştıran “Geri Dönüşüm Tesisi için hazırlıkları tamamlanması ile 300 ton evsel ve endüstriyel atık ayrımı yaparak atıkların geri dönüşümünü sağlayıp doğanın korunmasını sağlayarak milli kaynakların verimli kullanılması yolu ile milli ekonomiye katkıda bulunacak.

ATA OCAĞI İLE YAŞLILARIMIZ İKİNCİ BAHARI YAŞAYACAK

Geleceğe dair, geçmişten gelen birikimleriyle teminatımız olan yaşlılarımızın kendi akranlarıyla sohbet edebileceği, Türkiye’de bir ilk olacak “Ata Ocağı” projesi ile yaşlı büyüklerimiz kendi emsalleriyle zaman geçirebileceği, akşam da evlerine gidebileceği aile bağlarını sağlamlaştırmayı hedefleyen uygulamayla yaşlılarımıza ikinci baharı yaşatacak proje ilçe sınırları içinde şehir merkezine yakın ulaşım sorunun olmadığı doğa ile yeşilin bir arada bir mekanı kullanıma sunacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK KİMSESİZLER EVİ

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İlkadım’da hayat bulacak olan ‘Kimsesizler Sığınma Evi’ projesiyle kış günlerinde evsizlerin barınma ihtiyaçlarını sağlayacak, her türlü donanıma sahip Kimsesizler Evi, sosyal belediyecilik anlamında da bir ilk olma özelliğini taşıyacak.

İLKADIM’I KUŞBAKIŞI OLARAK SEYREDİLECEĞİ ESTETİK YAPI İLK KULE

Uzgur-Kuşçullu arasında yeni imara açılan 10 dönümlük belediye hizmet alanına Samsunda olmayan 200 mt yüksekliğinde “İLK KULE” adı altında kongre merkezi, içinde büyük-küçük toplantı salonlarında sosyal donatıları olan ilçeyi kuşbakışı bir noktadan seyredilebileceği kırılmaz özelliği bulunan ve sıcağa dayanıklı temperli camla kaplanan terası, ziyaretçilerine boşlukta yürüyor hissi vermesini yanı sıra doyumsuz manzarayı izleme imkanı sunacak.

GÜNEŞ ENERJİ TARLASI İLE ÇEVRECİ ENERJİ

Doğayı korumak, elektrik enerjisini güneşten sağlayarak giderleri azaltıp gelir sağlamak ve enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla kurulacak olan TEDAŞ tarafından da onaylı olacak olan 3 MW’lık GES projesi ile giderleri azaltmak adına üretilen enerjiyle belediyemizin elektrik ihtiyaçları karşılanacak. Pilot bölge olarak Ahullu bölgesinde yapımı düşünülen proje belediye ait güneş gören 25 dönümlük bir alanına kuracak. Kurulan bu santral ilçe belediyeler arasında da ilk olma özelliğinde taşıyor.

İLMEK İLMEK İSTİHDAM

Nitelikli işgücü konusunda da eksikliğe de çözüm bulmayı amaçlayan “İlmek ilmek İstihdam” projesi dezavantajlı grupların özellikle çalışmayan bayanlara mesleki yeterlik kazandırarak evlerinde yapmış oldukları el emeği göz nuru ürünleri üretime katkı sağlamak adına açılacak bir web sitesi üzerinden satışı temin edilecek. Bu gelir ile emekli olabilmelerine de olanak sağlayacak olan projede Keçe yapım, Örgü triko, kuyumculuk, bilişim, cam işleme, bilgisayarlı muhasebe gibi benzeri kurslarda açılacak.

PARKLAR MODERN DONANIMLI BANKLARLA GÜZELLEŞECEK

İlçe halkının gün içerisinde yoğun olarak kullandığı ve günlük hayata kolaylıklar sağlayacak özellikle parklarda hoşça vakit geçirmeyi keyifli kılacak olan “Güneş Enerjili Oturma Bank” projesi ile modern bir donanım kazandırma hedefleniyor. Üstündeki güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretecek banklar, bu elektrikle çevresinin aydınlatmasını sağlanacak, cep telefonu, laptop, tablet gibi cihazlarda şarj edilebilecek. Çatısında toplanan yağmur sularını da oturma yerleri altındaki depolarda biriktiren yapı bu suları parkın sulanması ve temizliği için kullanacak. Bankların güvenliği ise anlık üzerinde bulunan kameralarla takip edilecek.

 

SİGARA İZMARİTİYLE OYUNU KULLAN ÇEVRENİ TEMİZ TUT

Çevre kirliliğini önüne geçmek ve bu işi zevkli bir uğraş haline dönüştürecek olan özellikle işlek caddelerde görüntü kirliliğine son vermek adına sokağa atılan sigara izmaritlerin toplanmasına yardımcı olacak 4 büyük futbol takımlarının logolarını üzerinde barındıran ve atılan sigara izmaritleri ile Şampiyonu belirleyecek olan vatandaşların atarken oyunu kullanacağı ve çevreyi temiz tutmasına teşvik edecek olan ekipmanlar otobüs durakları, belediye vezneleri, bankalar ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı caddelere konularak temiz ve yaşanılabilir bir kent için izmaritlerini yaya kaldırımlarına ve yeşil alanlara atmaması hedefleniyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dere yatakları rehabilite edilmeli
Dere yatakları rehabilite edilmeli
Burak Çalık Çorum’da
Burak Çalık Çorum’da