TAKEVİANS’TAN SOSYAL SORUMLULUK
Reklam
  • Reklam

TAKEVİANS'TAN SOSYAL SORUMLULUK

Takevians Robotik Takımı tarafından kurulan ‘Kent Estetiği Gönüllüleri’ sosyal sorumluluk grubu, Atakum ilçesinde ‘görüntü kirliliği’ problemi olduğunu belirtti

04 Mart 2020 - 10:50 - Güncelleme: 04 Mart 2020 - 11:46

Takevians Robotik Takımı’ndan yapılan açıklamada, Atakum ilçesinde görüntü kirliliği problemi olduğunu açıkladı. Takevians Robotik Takımı Atakum ilçesindeki görüntü kirliliğinin; birçok bilimsel kaynak incelemesi, konu ile ilgili yapılan çalışmalardan, ilçede havadan ve yerden çekilen fotoğraflardan, uzman görüşmelerinden, halk ile yapılan anket ve röportajlardan elden ettiği bulgular sonucunda vardıklarını açıkladı. Atakum ilçesindeki durumu özetleyen Takevians Robotik Takımı, “Görünür ve bilinir olmak isteyen işletmeler, yüksek meblağlar harcayarak oluşturduğu görsel karmaşada kaybolmaktadır. Yol ve kaldırımlarda işletme dışına taşırılan eşyalar ve tanıtım elemanları, yönlendirme ve aydınlanma ürünleri yayalar ve sürücüler için ciddi tehlike oluşturmaktadır. İnsanlar, bu işletme, kurumlar ve kişiler ile ilgili kötümser düşünmektedirler. Bilinçsiz kullanılan tüm ışıklar, insanların sağlığına ve cebine zarar verdikleri gibi doğaya da zarar vermektedir.  Ayrıca görüntü kirliliğinin baş nedenlerindendir. Yerel yönetimler, görüntü kirliliğini sınırlamalar, cezalar ve zorlayıcı uygulamalarla kontrol altına almak istediği için, etkili bir çözüm olmamış ve halk gözünde kötü izlenimde vermiştir. Kamusal alanlardaki görüntü ve ışık kirliliğini insanlar görmezden gelmektedirler. Çevre kentlerden ve kırsal kesimden göçenlerin kentlilik bilinci olmadığı için bu olumsuz durumu normal karşılamaktadır. Atakum sakinleri herhangi bir çalışma, uyarma veya şikâyette bulunmayıp, sorumlusunun yerel yönetimler olduğunu düşünmektedir” bilgisini verdi.

 

KİRLİLİĞE KARŞI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Takevians Robotik Takımı, ilçedeki görüntü kirliliği problemine ilişkin şu çözüm önerilerine yer verdi: “İşletmeler görsel bir kimlik oluşturmalı, özgün ve sade tasarımlar kullanmalıdır. Işıklı ve hareketli ürünlerden kaçınarak, doğal ve doğal etki yaratan görselleri tercih etmelidirler. Güzel görünen ve insanlara saygılı olan işletmeler, onların sempatisini ve ilgisini kazanacaktır. Kaldırım, yol ve kamunun diğer ortak kullanım alanlarında, insanları fiziksel ve görsel olarak rahatsız eden işletme ve kişiler bilinçlendirilmelidir. Sürücüler ve yayalar yol kenarlarındaki onları tehlikeye sokacak her türlü görsel, ışıklı ve hareketli ürünler ile ilgili yönetmelik, kanunlar ve hakları hakkında bilgilendirilmeli, neden olanları uyarmalı ve ilgililere şikayetlerde bulunmalıdır. Sonuçların herkes için olumlu olacağına dair farkındalığı artırılmalıdır. Atakum ilçesindeki uygun olmayan sokak aydınlatmaları belirlenerek yetkililere bildirilmeli. İşletmelerin ve kurumların ışıksız görsel ürünlere geçişine teşvik edilmeli. Bina cephesi ve bahçe aydınlatmaları ile ilgili apartman sakinleri ve yöneticileri bilinçlendirilmeli. Evler ve kentler sahiplerini anlatır. Toplum olarak sahibi bulunduğumuz yapıları ve kentleri bize yakıştığı şekilde düzenlemeli, gerekli standardizasyonu sağlayarak ve gerekli hükümleri yerine getirerek ne denli temiz, duyarlı ve kültürlü bir toplum olduğumuzu göstermeliyiz.”

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Terme’de kar mesaisi sürüyor
Terme’de kar mesaisi sürüyor