Samsun haber-Samsun TAKEV Anadolu Lisesi MUN Kulübü öğrenci ve öğretmenleri tarafından Birleşmiş Milletler (BM) esas alınarak düzenlenen TAKEVMUN “Model United Nations (MUN) Konferansı” sona erdi. Konferansta farklı illerden gelen lise öğrencilerinden oluşan 200 öğrenci dünyayı bütünüyle kapsayan farklı konu başlıklarında tartıştı. Açılış organizasyonunun Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapıldığı TAKEVMUN ekinliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı direktörlerinden Simay Kardeş konuşmacı olarak yer aldı.
SİMAY KARDEŞ: HARİKA BİR ORGANİZASYON OLDU
Bin yıl kalkınma hedefleri, sürdürülebilir kalkınma ve Birleşmiş Milletler Modelinden bahseden Kardeş organizasyon ile ilgili görüşleri şu şekilde özetledi: “Gençler tarafından düzenlenen harika bir organizasyon olmuş, tüm detayları ile kendilerinin ilgilendiği bu organizasyonunun açılış konuşmasını yapmak benim için çok gurur vericiydi. Ülkemiz gençlerinin sürdürülebilir kalkınma hedefleri konularında kafa yorması bizleri umutlandırıyor.”GÜRELİ: GURURLANDIK
Konferansla ilgili açıklama yapan TAKEVMUN Genel Koordinatörü Elif Güreli, 3 günün çok keyifli geçtiğini ifade ederek, "Öğrencilerimiz ve misafir öğrencilerimizle birlikte hem çok keyifli hem de bu dünya adına çok güzel çalışmalar yaptık. Etkinliğimiz süresince farklı komite çalışması yapıldı. Bu komitelerde tartışılan konularla ilgili öğrencilerimiz kararlara vardılar ve bu kararlarını da komite sonucunda BM'ye gönderecekler. Konferansta öğrencilerimizin her biri gerçek BM ortamındaymış gibiydiler. Yabancı dillerini çok iyi kullanabildiklerini gördük. Dünyayı ve dünyayla ilgili problemlere karşı çok duyarlı, çok iyi araştırma yaptıklarını ve farkındalıklarının çok yüksek olduklarını gördük. Bu da bizi çok mutlu etti ve gururlandırdı. Bu aktivite sonunda tüm öğrencilerimiz katılım sertifikaları alacaklar. Bu katılım sertifikaları hem yurt içi hem yurt dışında ki üniversite, staj ve benzeri çalışmalara katıldıklarında öğrencilerimizi binlerce kişinin önüne geçmesinde çok etkili olacak” dedi.ACAR: HER ŞEY ÇOK GÜZEL GEÇTİ
Samsun TAKEV Anadolu Lisesi TAKEVMUN öğrencisi ve aynı zamanda koordinatör Bedri Acar ise bu kulübün çok yararlı olduğunu belirterek, "İlk başlarda biz İstanbul, Ankara’daki etkinliklere gidiyorduk. Sonra neden okulumuzda yapmayalım dedik. Sene başında böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik. Öğretmenlerimize güvendik, aslında sene başında böyle bir karar almamız sıkıntı oldu. Çünkü çok çalışmamız gerekiyordu uzun bir süre. Özellikle de okulumuzda yapmamızın sebebi TAKEV in ilk MUN etkinliği olmasıydı. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Üç günün sonucunda misafir delegelerin yüzündeki gülümsemelerden aldığımız enerji gerçekten bize çok mutluluk veriyor. Bu organizasyonda olabilmek çok büyük bir onur. Destekçilerimiz, sponsorlarımız, en önemlisi de her zaman yanımızda olan velilerimiz bizler kadar emek sarf ettiler. Bu organizasyonun karşılığını da aldığınız belge uluslararası geçerliliği olan bir belge. Bugün son gün. Her şey çok güzel geçti" diye konuştu.YAPICI: HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMAYA HAZIRIZ
Samsun TAKEV Lisesi Kurucusu Oktay Yapıcı da “TAKEVMUN okulumuzda ilk kez gerçekleşiyor. Bu sürekte emeği olan öğretmenlerimi ve personel arkadaşlarımı kutluyorum, en büyük teşekkür de öğrencilerimize; onların azmi ve inancı olmasaydı bu başarıyı elde etmemiz zor olurdu. İlk gün açılış oturumunda büyük keyif aldım, organizasyon, konuklar, delegeler her şey tam anlamıyla muazzam ve kusursuzdu. Okul olarak gençlerin akademik derslerin yanında sosyal ve öğretici aktivitelerde yer almalarını önemsiyoruz. Bu konuda her türlü desteği sağlamaya hazırız” dedi.
Ersin SARIALİOĞLU