TERME’DE ÇEVRE FACİASI!
Reklam
Reklam
  • Reklam

TERME'DE ÇEVRE FACİASI!

Samsun’da, Terme Çayı üzerinde yer alan köprünün yıkımında ortaya çıkan strafor köpükler önce çaya oradan da ilçe turizminin gözbebeği durumundaki Miliç sahillerine ulaştı

16 Nisan 2019 - 06:18 - Güncelleme: 17 Nisan 2019 - 12:01

Samsun’un Terme ilçesi Çay Mahallesi’nde yer alan köprünün yenilenme çalışmaları esnasında kullanılan strafor (köpük) malzemeler, köprünün yıkımı sonrası ilçenin içerisinden geçen Terme Çayı’na döküldü. Gelen şikayetlerin ardından çay üzerinde bariyerler oluşturularak, atık malzemeler için önlem alındı. Ancak, önlem alınana kadar strafor köpükler ilçe turizminin gözbebeği durumundaki Miliç sahillerine ulaştı. Yaşanan çevre kirliliği üzerine Gazete Gerçek’e açıklamada bulunan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ, sorumlulara tepki göstererek, ‘acil görev’ çağrısı yaptı. Mehmet Özdağ, “Terme gibi bir ilçemizde böyle bir olayın yaşanması bizleri çok üzmüştür. Şehir içerisindeki eski köprünün yıkımı esnasın çıkan atık malzemeler, maalesef hiç bir önlem alınmadan çaya bırakılmıştır. Gelen şikayetler üzerine, çay üzerinde bariyerler oluşturulmuştur ancak bariyer oluşturulana yani önlem alına kadar söz konusu pislik denize gitmiştir. İşin kötüsü ise gördüğümüz kirlilik, yağmurlu havanın hakim olmasıyla Miliç sahillerine ulaşmıştır. Turizm noktasında Terme’nin gözbebeği durumundaki Miliç sahillerinin bu şekilde sorumsuzca kirletiliyor olunmasını, yetkililer içlerine nasıl sindirebilmektedir” diye konuştu.

GÖREVE DAVET EDİYORUM

“Her şeyden önce hiçbir önlem alınmadan çevre kirliliğinin bu boyutlara geliyor olması kabul edilemez” diyen Mehmet Özdağ, şöyle devam etti: “Bu uygulamayı yaptıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilçe belediyesi veya ne olursa olsun, çevrenin bu şekilde tahrip edilmesi akıl alacak gibi değildir. Bu konuda Çevre ve Şehirlik İl Müdürlüğü’nü ve Terme Belediyesi’ni yani tüm yetkilileri bu kirliliği temizlemeleri adına acilen göreve davet ediyorum.”

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Birol Berkem yalanladı
Birol Berkem yalanladı
Uzun bir aradan sonra yüz yüze görüşme
Uzun bir aradan sonra yüz yüze görüşme