Samsun haber - Samsun’un Terme ilçesinde kasapların kırmızı ete yüzde 30 indirim yaparak, kemiksiz etin 390 liraya satılması kasaplar arasında ortalığı karıştırdı. Vatandaşın memnun eden kampanya sonrası, Samsun genelinde neden bu fiyatlara et satılmıyor sorusu gündeme gelmişti. Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, yaşanan ikileme matematik üzerinden açıklamada bulunarak, "Bu fiyatlara et satılması matematik olarak imkansız" dedi
BAŞKAN ŞEN, FİYATLARI TEK TEK AÇIKLADI
Kasaplara etin geliş fiyatlarını açıklayan Başkan Ömür Şen, "Samsun'da kasaplar karkas eti kemikli 360 liradan kestiriyor. Bu eti kemikten ayırdığınız zaman maliyeti 440 liraya geliyor. Yani üzerine işçilik, vergi, kira, elektrik, su ve diğer giderleri katmadan en düşük satabileceğiniz miktar 440 liradır. Bu maliyetleri katarak en düşük satabileceğiniz miktar ise 500 liradır. Bu rakamlar ortadayken, Terme'deki gibi 390 liraya satış yapmak mantığa aykırıdır" diye konuştu.
TERME'Yİ ZİYARET EDECEĞİZ
Ömür Şen, Terme'deki kasapları ziyaret edeceklerini ifade ederek, "Terme'deki indirim sonrası, Samsun genelindeki kasaplara yönelik haksız eleştiriler geldi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Terme'de matematiğe aykırı indirim ile sadece kendilerine değil, Samsun genelindeki meslektaşlarımıza da zarar verildi. Biz eti olması gereken fiyata satıyoruz. Asıl 'Terme'de nasıl bu fiyata et satılıyor?' gidip ziyaret edeceğiz. 'Hangi eti? Nasıl satabiliyorlar?' istişare yapacağız. Vatandaşın en uygun fiyatla et yemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat bu bir mantık çerçevesinde olması gerekiyor" şeklinde konuştu.
Tugay BAŞSAN
Tugay BAŞSAN
Yahu şuan satilan etler 1 sene önceki besiye cekilen hayvanlardan elde ediliyor 1 sene once alinan 12 aylik dana 20 bin tl ile mâl edildi yemesi icmesi masrafi bugune en fazla 50 bine geldi lakin suan bu hayvan 120 bine satılıyor yani enflasyon farkı var ureticinin bir kaybi yok sadece kardan zarari var ! Termedeki esnafda kârdan zararla et satiyor bir kaybi yok ! Ömür Şen siz adil değilsiniz kardeşim ..
Matametige aykiri birsey yok ahlaka edebe aykirilik var o baskan bunu ortbas etmemeli termeli kasaplari tebrik ediyorum .kutluyorum ve devam etmelerini yilmamalarini tum kasaplarin bu durumda olmalarini diliyorum
İşinize gelmez,herseye itiraz edersiniz ama en büyük payı siz alırsınız zam furyasindan.....
Başkan efendi bu fiyatların sürekli yükselmesinin sebebi senin gibi aç gözlülerdir. Fiyatları düşürmek için çabalayacağınıza, yükseltmek için yırtınıp duruyorsunuz..bu tam bir keyfiyettir. Bize masal okumayın
Ben tır soförüyüm Rusya'da Kazakistan'da Almanya'da İtalya'da yarı fiyattan satılıyor bizim ülkemizda halkımıza geçiriyorlar kardeşlerim
Terme dışındakiler neden kazık atıyor diyeceğine gidip vermeyi araştıracakmış. Tüketiciden yana mısın kazıkçıdan yana mı? Başkan bozuntusu
İstanbul'da büyük marketlerde 350 TL ye sürekli satılıyor onlarda elektrik kira su vergi işçi parası yok herhalde onlar matematiğin neresindeler.
Neden şaşırdnızki sizce öncü olunda halk et yesin boşver matamatiği insanlar et yesin et
Doğru Termedeki kasaplar para kazanmak istemiyorlar babalarının hayrına hizmet ediyorlar vatandaşlarına!!Helal olsun
Tek siz yiyin fakir fukara yemesin demekki adami kurtariyor allah razi olsun
Termede herşey ucuz pazarı bile. Adamları takdir edeceğize neden tehdit ediyorsunuz demek ki satıla biliyor adam sürümden kazanır. Çok aç gözlü değildir
Niye ziyaret edeceksiniz, vatandaşa ucuz et nasil satiyosunuz diye mi? Allah sizi ıslah etsin. Asıl fiyatları fahiş yapan sizsiniz.
Arkadaşlar 1.si oda başkanı Esnafı korumak için vardır vatandaşı korumak için değil. 2.si Fiyat konusun da da haklı birebir doğru söylüyor. 3.sü olay şöyle ilçemizde faaliyet gösteren kasaplara et tedariği yapan 2 tane firma var bu firmanın yetkilileri ters düştüler ve birbirlerine rekabet olsun diye kasaplara eti ucuza verdiler kasaplarda kendi karların dan feragat etti ortaya bu fiyat çıktı 3 günlük bir kampanya oldu şu an et Terme de 500 tl yılda 2-3 takım et zararına satılmış hepsi bu. Kasaplar odası başkanının haksız olduğu konu ise ‘ne eti satıyorlar ‘diye talihsiz bir açıklama yapmış olması. Keşke Terme deki meslektaşlarını dinleyip öyle beyan verseydi.
Bu oda başkanlarının hepsi istisnasız aynı,hep kendi lehlerine, kendi maddi menfaatlerine çalışıyorlar bir tek tanesi bile halkın lehine, halkın menfaatini uygun iş yapmıyor, odaların hepsi KAPATILSIN.
Bir avuç elemanın et konseyi adı altında istediği fiyatı çekmesi?ne inek ve öküz ve koyunlar ne diyor ..ucuza satan adama ucyca satmayın demek nasıl bir ikiyüzlülük?
kime inanacağız şaşırdık, düne kadar ekmek 10-15 lira dan ancak kurtarır deniliyordu 10 lira oldu şimdi birçok yerde 7,5 lira nasıl kurtarıyor et de hergün zamlanıyor kimileri tarafından biri de düşürünce olmaz deniliyor.
1 ay Samsun'daki kasaplardan alış veriş yapmayın bak neler oluyor
Kasap beyin odasındaki makam koltuğu ve şatafata bak makam arabası ne merka acaba.piyasa normole dönecek ama bunlar izin vermiyor.
Sayın başkan insan biraz utanır halkın ucuz et yemesin de bile gözün var yazık Bırak matematik hesaplarını Terme kasap larını kutluyorum Halkın ayda yılda bir kilo et alabilmesi için fiat indirimi yaptıkları için Başkanın umrunda mı halk Ne kadar kazık o kadar Baskanın Cebi doluyor Matematik bu Saygılar Terme kasapları
Olaya el konulmalı kesinlikle ucu etin yahnisi... Diye bı söz vardır ben termedeyim o eti alıp yemedim iyi almamışım etler Amasya'dan kapatılan kral etten dagilmis yani nedir kral et mevzu diye sorarsanız hayvanın kafasına balta vura vura eziyet ederek kesilen hayvanlardi kimse zararina iş yaomaz bunu unutmayin müslümana bismillahsiz yediği et haramdır böyle bı gerçekte var
Madem termedesin gel dükkana o etj ben sattım terbiyesiz hepsi helal kesim gel eti aldığım yere götüreyim seni terbiyesiz çamur at izi kalsın adam olsa. İsmini yazardın uranmazsayemizde et alamayan insan 2 3 kilo et evine aldi
Atakum Cağaloğlu türk iş mevkinde yeni açılan kasap yağsız kemiksiz lop et 479.00 TL den veriyor
Başkan sizi kınıyorum, binlerce vatandaşı değilde belli sayıdaki kasaplari savunuyorsun,çünkü onların oyu ile o koltukta oturuyorsun,koltuk için milleti tercih ediyorsun.
390 tl ye satan nasıl satıyor, biraz insaflı olun.
Her şeyin fiyatını, fiyat artışlarını, enflasyonu, az karla yetinmeyen bu zihniyet artırıyor, bu zihniyet ortadan kalkarsa her şey normale döner.
İlle vatandaşı soracağız diyorsunuz yani,ortaya rakamlar atıp durma,390tl ye satan nasıl satıyor?kim zararına mal satabilir?asıl sizler biraz vicdanlı ve mantıklı olun, gidip Terme yi karistiracaginiza oturun adam gibi düşünün vatandaşın yanında olun.
Sayın başkan satiliyosa esnaf cebinden karşılamıyor neyin kafasibu
390 demekki kar yapiyolarki satiyolar birazda halk sevinsin ömür şen sen halktan yana neden konuşmuyorsun sen iki kasabı savunacagina 1000 vatandaşını savun çok ayip
Kimse et yemesin diye uğraşıyo heralde indirime gidilmesini desteklenmesi gerekirken samsunda da aynı öyle olması gerekirken illa pahalı yapıp yemesinler diye uğraşıyorlar
Kimse zarar etmek istemez. Demekki diğer kasaplar aşını kar oranı ile satıyor. Yurtdışından ithal ediliyor ve yurtdışında büyükbaş hayvan türkiyede küçükbaş hayvan fiyatıyla satılıyor.
Terme nasıl satma yolunu bulduysa diğer kasaplarda imkanları zorlayıp kardan feragat ederek süreci yönetsin birazda halk kazansın