TL varlıklara faiz kalkanı

TL varlıklara faiz kalkanı

Faiz riskinin yönetilmesini sağlayan ve değişken faizli kredilerin de önünü açan TLREF’e bankalar yoğun ilgi gösterdi. 1 günde 1.3 milyar liralık ihraç yapılırken, kısa vadede 5 milyara ulaşılması bekleniyor

01 Eylül 2019 - 12:02

Borsa İstanbul tarafından uluslararası standartlarla uyumlu bir şekilde oluşturulan Türk Lirası referans faiz oranı TLREF, bankaların faiz riskini yönetmelerini sağlarken, bir yandan reel sektörü rahatlatacak. Yeni Ekonomi Programı kapsamında TL referans faiz oranı oluşturulurken önümüzdeki dönemde TL'yi güçlendirme, faizleri aşağı çekmeye yönelik adımlar sürecek.

İLK HEDEF 5 MİLYAR TL
Ziraat Bankası, önceki gün TLREF'e endeksli, 3 ayda bir değişken faizli kupon ödemeli 750 milyon lira tutarında borçlanma aracı ihraç etti. Vakıfbank 500 milyon liralık ihraç gerçekleştirirken, Alternatifbank ise 50 milyon TL ile bu operasyonu yapan ilk özel banka oldu. Alternatif Bank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Güven, "Önümüzdeki dönemde TLREF oranına dayalı ürünlerin yaygınlaşarak finansal piyasalarımızda derinliğin artmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz" dedi. Analistler, bu ürünün önümüzdeki dönemde tüm bankacılık sektörü tarafından kullanılacağını ve ihraç tutarının kısa sürede 4-5 milyar TL civarına ulaşacağı görüşünde.

DEĞİŞKEN FAİZLİ KREDİ GELİYOR
TLREF bankacılık sektörünün faiz riskini yönetmesini sağlayarak, sistemdeki dolarizazyonu azaltacak. Bankacılık sektörü, uzun vadeli TL finansman sağlamak için yurtdışında milyarlarca dolar tutmak zorunda bulunuyor. TLREF'e dayalı swap işlemleri yaygınlaştıkça, bankacılık sektörü faiz riskini yönetmek için bu kaynağı yurtdışına aktarmak zorunda kalmayacak. Bu ürün ayrıca önümüzdeki dönemde bankaların değişken faizli kredi vermelerinin de önünü açacak. Değişken döviz faizine değil de TLREF'e dayalı bir swap mekanizması finansal sistemin kaynakları daha etkin kullanmasını sağlayarak kredi maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak.

 

Sabah

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1001 Gece Masalları SAMDOB sahnesinde
1001 Gece Masalları SAMDOB sahnesinde
KAYIPSIZ YOLA DEVAM 3-0
KAYIPSIZ YOLA DEVAM 3-0