Gıda ürünlerinde yaşanan artışın ardından Türk kahvesi de zamdan nasibini aldı. Son bir ay içinde yaşanan yüzde 15'lik zam, Türk kahvesinin kilosunu 460 TL'ye kadar yükseltti. Eminönü esnafı, bu zammın temel nedeninin döviz kurlarındaki artış ve işletme giderlerindeki yükseliş olduğunu belirtiyor.
Türk kahvesi satışlarının hala iyi olduğunu söyleyen Eminönü esnafı Hüseyin Yavuzer, zam öncesinde kilo fiyatının yaklaşık 390 TL civarında olduğunu ancak şu anda 460 TL olduğunu ifade etti. Yavuzer, "Türk kahvesine gelen zammı döviz bazlı olmasına ve artan işletme giderlerine bağlıyoruz" dedi.
Ancak kahve fiyatlarındaki bu artışı fazla bulan bazı vatandaşlar, eski alışkanlıklarını sürdüremediklerini dile getiriyorlar. Bir vatandaş, "Eskiden kilo olarak alıyorduk, şimdi ise 100 gram alabildim. Kahvenin 40 yıl hatırı var derlerdi. İnsanlar artık bunu bile ağız tadıyla içemeyecek" şeklinde konuştu.
dünya.com
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/664ef9ad73dd2.jpg)