Yaşar’dan ek bütçe tepkisi
Reklam

Yaşar’dan ek bütçe tepkisi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı konuşmada hükümetin hedeflerinin bir bir saptığını, bu sebeple piyasada güven kalmadığını, güvenin olmadığı yerde ise hiçbir ekonomi politikasının başarıya ulaşma şansı olmadığını söyledi

30 Haziran 2022 - 13:52

Getirilen ek bütçe teklifi ile 6 ay önce kabul edilen bütçeye yüzde 86’lık bir ilave ödenek getirdiğini belirten Bedri Yaşar, vergi gelirlerinde öngörülen yüzde 78,6’lık artışın ise enflasyonun devam edeceğinin ve dar gelirlinin daha da zorda kalacağının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Hükümetin daha önceden doların 9,27 TL; enflasyonun yüzde 9,17 olarak açıkladığı 2022 hedeflerinin şu anki şartlarla alakası olmadığını belirten Bedri Yaşar, hedeflerin tutmadığı yerde piyasada güvenin de olamayacağını söyledi. Kur korumalı mevduat için ek bütçede ayrılan tutarın 40 milyar TL olduğunu ifade eden Bedri Yaşar, daha önceden hükümet tarafından ifade edilen KKM’nin yük getirmeyeceği söylemini eleştirdi; ek bütçedeki ile birlikte toplamda 370 milyarlık faiz giderinin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

GES’LERDE YÜZDE 23’LÜK GETİRİ NASIL KARŞILANACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılan Gelire Endeksli Senede (GES) de değinen Bedri Yaşar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “15 Haziran 2022 tarihi itibariyle GES taleplerini toplamaya başladınız. Buna gelen talep 6,6 milyar; GES’in getirisi ise yüzde 23 olarak açıklandı. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içerisinde yer alan Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslidir. KİT’lerin açıkladığı karlarla ve bu piyasa koşullarıyla yüzde 23 faiz ödenmesi mümkün müdür?”

SERBEST PİYASA EKONOMİSİ OLAMAZ

15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketlere getirilen döviz sınırlamasına değinen Bedri Yaşar, bu sınırlama ile özel sektörün baskılandığı yerde, özel sektöre bu kadar müdahale olan yerde ‘serbest piyasa ekonomisi’nin söz konusu olamayacağını söyledi. Bedri Yaşar konuya ilişkin, “Bu ekonomi yönetimine bütçe dayanmaz. Bankalar kar patlaması yaşarken, her cuma akşamı sanayici ve ihracatçıya getirilen dayatmalar ile bu devran dönmez. Türkiye’de güven kalmamıştır. Güvenin olmadığı bir ülkede hiçbir ekonomi politikaları başarıya ulaşamaz” dedi.

GÜBRE, İLAÇ VE TOHUM FİYATI KORKUNÇ ARTTI

Çiftçiler için verilen desteklerin de son derece yetersiz olduğunu söyleyen Bedri Yaşar, gübredeki yüzde 600, ilaçtaki yüzde 233, tohumdaki yüzde 110’luk artışlar sebebiyle çiftçilerin traktörlerine kadar haciz geldiğini; bütçeden çiftçilere ayrılan 47 milyar TL’nin ise yaraya merhem olmayacağını ifade etti. Göksel IRMAK

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Retro forma tanıtıldı
Retro forma tanıtıldı
EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: İlk maaş ne zaman yatacak?
EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: İlk maaş ne zaman...