1960 DARBESİ ROL MODEL OLDU
Reklam
  • Reklam

1960 DARBESİ ROL MODEL OLDU

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbenin 60. yıldönümünde bir açıklamada bulundu

28 Mayıs 2020 - 10:00

27 Mayıs 1960 tarihinde 37 düşük rütbeli subayın planları ile yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe, 60’ıncı yıldönümünde de hafızlardaki yerini tazeledi. Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, askeri darbenin 60’ıncı yıldönümünde açıklamada bulundu. Gürbüz, “Bugün 27 Mayıs. Yakın tarihimizdeki iki vahim / trajik olayın yıldönümü: 27 Mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetleri içinden bir grup asker darbe yaparak TBMM'yi kapattı, hükümeti devirdi ve yönetime el koydu. Cumhuriyet tarihinde demokrasiye indirilen ilk darbe bu idi ve ne yazık ki 27 Mayıs, devam edecek süreçte sonraki benzerlerine de rol modellik yaptı. Her darbe ya da darbe girişiminde olduğu gibi binlerce vatan evladı mağdur edildi, ülkenin başbakanı ve iki bakanı idam edildi, devlet adeta askıya alındı ve çok uzun süre normalleşemedi. 27 Mayıs 1980'de ise Türkmen beyi, (siyaset değil) devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en başarılı Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, bir grup terörist tarafından çapraz ateşe alınarak şehit edildi. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun! O'nun şehadeti ise o dönemdeki onlarca benzeri hadise gibi o yılın 12 Eylül'ünde gerçekleştirilecek olan askeri darbenin gerekçelerinden biri oldu” diye konuştu.

‘SAYGIYLA YAD EDİYORUM’

Kerami Gürbüz, şöyle devam etti: “Halbuki sonradan darbeciler, hazırlıklarının çok eski olduğunu, 1978'den itibaren ise darbe için şartların daha da olgunlaşmasını beklediklerini itiraf edeceklerdi. 1978'den 12 Eylül 1980'e kadar şartların olgunlaşması demek aralarında Gün Sazak bey'in de bulunduğu en az 3000 vatan evladının daha öldürülmesi, daha çoğunun yaralanması, sakat kalması demekti. Ne de olsa darbeciler ve darbe girişimcileri, bu eylemlerini emperyal ağa babaların hatırına ve onların menfaatleri için yapıyorlardı ve yapacaklardı. Bu yüzden şu kadar vatan evladı ölmüş, ölecekmiş gerçek vatanseverler dışında kimin umurundaydı?! Bu vesileyle gelmiş geçmiş tüm darbeci postallı teröristleri, darbe girişimcisi teröristleri, darbeye prim verenleri, darbeden medet umanları bir kez daha lanetliyorum. Tüm darbelerin mağdur ve mazlumlarını başta her kesimden haksız idam edilenler olmak üzere hayatını kaybedenleri rahmetle, hayatta olanları saygıyla yâd ediyorum. Merhum Gün Sazak hadisesi ilk değildi son da olmadı. Gün Sazak ve bir çırpıda aklıma gelen Hamit Fendoğlu, Doğan Öz, İlhan Darendelioğlu, Eşref Bitlis, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Adnan Kahveci, Gaffar Okkan, Muhsin Yazıcıoğlu, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink, Tahir Elçi ve daha nicesinin cinayet ve kazaları tüm yönleriyle aydınlatılıp kamu vicdanı rahatlatılmadığı müddetçe, Türkiye, demokratik hukuk devletine şeklen kavuşsa bile ideal olarak ulaşamayacaktır.”

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En güvenli sigorta: Altın
En güvenli sigorta: Altın
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin