Reklam
  • Reklam
‘BURADA HAYALLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARDIK’ HAYATA BAĞLAYAN KURS!
Reklam

‘BURADA HAYALLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARDIK’ HAYATA BAĞLAYAN KURS!

Samsun'da yaşayan engelli kadınlar ahşap ve alçıya hünerlerini işleyerek hem sosyal hayattan kopmuyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor

13 Mart 2018 - 11:08

Samsun'da yaşayan engelli kadınlar ahşap ve alçıya hünerlerini işleyerek hem sosyal hayattan kopmuyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi ve Halk Eğitim Merkezi'nce Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan ‘Engellilerin Sosyal ve Ekonomik Hayata Entegrasyonu Projesi’ kapsamında açılan kurslara katılan kadınlar, eğitim merkezini adeta atölyeye çevirdi. Özellikle ahşap ve alçıdan süs eşyası, oyuncak, hediyelik eşya yapımını öğrenen engelli kadınlar, imkan verilmesi halinde neler yapabileceklerini ortaya koyuyor. Bedensel engelli kursiyerlerden iki çocuk annesi Hüsniye Zengin, eşini bir süre önce kaybettiğini ve evin geçimini kendisinin sağladığını söyledi.

AİLE EKONOMİSİNE DESTEK

Kursta hediyelik eşya yapımını öğrendiğini aktaran Zengin, "Bir süre sonra evin mutfak masraflarını çıkarmaya başladım. Sonra siparişler gelmeye başladıkça iş daha çok zevkli bir hal almaya başladı. Alçıdan 300 tane sünnet çocuğu ve 40 tane yeni doğan bebek yaptım. Çeşitli mumluk siparişleri almaya başladım. Kurs sayesinde hem mutfak masraflarını çıkarırken hem de çok güzel stres atabileceğim işe kavuştum. Burada hayallerimizi de ortaya çıkardık” dedi.

KENDİ AYAKLARIM ÜZERİNDE DURACAĞIM

Genç kursiyer Deren Özgen ise, "Burada çok güzel bir ortam var ve arkadaşlıklar iyi. Güzel el becerileri kazanıyoruz. Çeşitli malzemelerden süs eşyaları yapıyoruz. Fakat ben en çok alçı işleme sanatını sevdim. İnşallah burada edindiğim kazanımlarla kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışacağım" diye konuştu. Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Usta Öğretici Kevser Zozik de dört ay önce kursa başladıklarını, kursiyerlerin hediyelik eşya yapmayı çok çabuk öğrendiğini vurguladı.

SOSYAL MEDYADAN SİPARİŞ ALIYORLAR

Kısa sürede engelli kadınların sosyal medya üzerinden sipariş almaya başladığını aktaran Zozik, şunları söyledi: "Engellilerle çalışmaktan çok mutluyum. Kısa sürede ahşap ve alçıdan hediyelik eşya yapmayı öğrendiler. Özellikle 4 büyük takımların hediyelik eşyalarına ilgi çok fazla. Engelli kadınlarımızın hayalleri çok yaratıcı. Kendi yaptıkları modeller üzerinden sipariş alıp satıyorlar. Bu da onların ev masraflarını çıkartıyor."

BİZLER DE TOPLUMUN BİR PARÇASIYIZ

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayri Hakyemezoğlu ise engellilerin toplumun bir parçası olduğunu, sosyal yaşama girmeleri ve istihdama katkı vermeleri için böyle bir proje başlattıklarını aktardı. Engelli kadınların burada edindikleri bilgi ve el becerileriyle geliştirerek, kendilerine hem bir iş imkanı hem de bir uğraş olarak evlerinde yapabilecekleri konuma geldiğini anlatan Hakyemezoğlu, kadınların evlerine ekonomik olarak katkı sağlamasını amaçladıklarını sözlerine ekledi.  
 

Kaynak: AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otobüsten inerken 3 bin 24 adet uyuşturucu hapla yakalandı
Otobüsten inerken 3 bin 24 adet uyuşturucu hapla yakalandı
Kozmetik dükkanından hırsızlık yapan 2 Iraklı zanlı gözaltında
Kozmetik dükkanından hırsızlık yapan 2 Iraklı zanlı...