Çiftçiye 5.7 milyon TL ödeme
Reklam
  • Reklam

Çiftçiye 5.7 milyon TL ödeme

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Samsun ilimiz genelinde 2020 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimize TARSİM kapsamında toplam 5.783.731 TL tazminat ödenmiştir” dedi

23 Şubat 2021 - 11:23

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Samsun Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle ilçe müdürleri, teknik personeller ile ziraat odaları, üretici/yetiştirici birliklerinde görev yapan tarım danışmalarına yönelik tarım sigortaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Söz konusu toplantıda TARSİM Samsun Bölge Müdürü M Halis Yamak, devlet destekli tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili, üreticilerin ürünlerini sigorta yaptırarak (dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem) tabii afetlerin getireceği zararları karşıladıklarını belirtti. Yamak, “Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde çiftçimizin ödemesi gereken primin en az yüzde 50'si devletimiz tarafından karşılanmakta olup yaşanan afet sonrası hasar nedenine göre meydana gelen zararın yüzde 92’ye kadar olan kısımları TARSİM tarafından karşılanabilmektedir. Ayrıca köy bazlı kuraklık sigortasında yüzde 60 oranında, meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği yüzde 67 oranında pirim desteği verilmektedir. Mevcut kapsama ek olarak; 2021yılı yenilikleri hakkında bilgilendirme yaparak, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırmıştır” dedi.

TARIM RİSKLİ SEKTÖRDÜR

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise "Tarım riskli bir sektördür. Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde yüksek hava sıcaklığından sonra gelen kar yağışı ile ani sıcaklık düşüşleri yaşanmaktadır. İşte oluşan bu olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimde meydana gelen ürün kayıplarının karşılanması için; 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunu çıkartılmış ve her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak şekilde kanunda yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin en az yüzde 50'si devletimiz tarafından ödenmektedir. 2020 yılı içerisinde TARSİM kapsamında Samsun genelinde mevcut poliçe sayısı 41 bin 987 adet, toplam sigorta bedeli 1.333.270.918 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu toplam tutar içinde Samsun çiftçisinin ödediği pirim tutarı 16.040.276 TL olarak bildirilirken, devletin Samsun çiftçisi için ödediği pirim desteği ise 17.977.694 TL olmuştur. Samsun ilimiz genelinde 2020 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimize TARSİM kapsamında toplam 5.783.731 TL tazminat ödenmiştir. TARSİM Bölge Müdürlüğü’nün ilimizde kurulması tarım sigortalarının geliştirilmesi, tanıtılması açısından çiftçilerimize katkı sağlayacaktır. TARSİM tarafından çiftçilerimize daha hızlı ve etkin bir şekilde hizmet sunulacaktır. Bölgemizde yaşanacak tabi afetler sonrasında sigorta yaptıran üreticilerimizin hasar tespit talepleri en kısa sürede gerçekleştirilecektir” dedi.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şiddete karşı ‘mor’ forma
Şiddete karşı ‘mor’ forma
Büyükşehir iddialı
Büyükşehir iddialı