Doğal gaz kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Doğal gaz kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte doğal gaz tüketimleri de artmaya başladı. Doğal gaz kullanan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar SAMGAZ tarafından sıralandı

09 Ekim 2019 - 14:35

 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte artan doğal gaz tüketimlerine paralel olarak SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras tarafından güvenli doğal gaz kullanımı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Aras, “Çevreci, ekonomik ve güvenilir olan doğal gazı tercih noktasında azami özen gösteren abonelerimizin, doğal gaz tesisatlarını yaptırırken ve kullanırken de aynı özeni göstermeleri önem arz etmektedir. Hizmet sürecimizde insan sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyebilecek tüm riskleri azaltmayı, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve toplumu bilinçlendirmeyi asli işimizin ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmekteyiz. Görevimiz güvenli doğal gaz arzını sağlamak ve devamında da güvenli tesisatın ve güvenli doğal gaz tüketiminin gerçekleştirilmesini kontrol etmektir. Doğal gaz tesisatlarını kontrol ettirmek isteyen abonelerimiz, 444 1187 numaralı çağrı merkezimizi arayarak doğal gaz tesisatlarının kontrolünü talep edebilirler” dedi. Aras, doğal gaz kullanan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

 

1-Havalandırma menfezi daima açık konumda olmalıdır. Havalandırma menfezi; yakıcı cihazın doğal gazı yakabilmek için gereken oksijeni aldığı, baca çekişine yardımcı olan, atmosfere açık, cama veya duvara monte edilen plastik ızgaradır. İptal edilmesi veya kapatılması halinde ölümle sonuçlanabilecek büyük tehlikeler oluşabilmektedir. 

 

2-Kombi, soba, kazan, brülör vebenzeri yakıcı cihazların bakımı ve bacaların temizliği düzenli olarak yaptırılmalıdır. Yakıcı cihazlarınızın bakımının yıllık periyotlarda yetkili servislere yaptırılması önemlidir. Yetkisiz kişilerin yakıcı cihazlarda ve doğal gaz tesisatlarında bakım yapmasına müsaade edilmemelidir. Doğal gaz tesisatlarının ve yakıcı cihazların mülkiyeti, kullanım yetkisi ve bakımı abonelerin sorumluluğundadır.

 

3-Doğal gaz tesisatlarının SAMGAZ tarafından yetkilendirilen firmalara yaptırmaları gerekmektedir. Sertifika sahibi olmayan kuruluşlar veya kişiler tarafından yapılan tesisatlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ilgili yönetmelikleri gereğince teknik kriterleri sağlamadığı için kabul edilmemektedir. 

 

4-Doğal gaz arzı sağlanan tesisatlarda kesinlikle SAMGAZ’ın bilgisi dışında tadilat yapılmamalıdır. Son yıllarda yaşanan baca gazı zehirlenmelerinden kaynaklanan ölümler, doğal gaz patlamaları ve benzeri olayların; dağıtım firmalarının onayı alınmadan yapılan tesisatlar da meydana geldiği gözlemlenmektedir. 

 

5-SAMGAZ tarafından tesisat kontrolleri titizlikle yapılmaktadır. Ancak doğal gaz arzı sağlandıktan sonra tesisatlarda olası değişiklikler olması veya bakımsızlık sebebiyle güvenli doğal gaz kullanımı riske girmektedir. Abonelerin güvenli doğal gaz kullanımını gerçekleştirmek amacıyla tesisatlarının bakımlarını yaptırmaları önem arz etmektedir. 

 

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL
Samsunspor'a  'Genk' dokunuşu
Samsunspor'a 'Genk' dokunuşu