’Esnaf yeni bir kapanmayı kaldıramaz’
Reklam
  • Reklam

'Esnaf yeni bir kapanmayı kaldıramaz'

Samsun esnafının olası bir kapanmayı kaldıracak gücünün olmadığını söyleyen Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Zaten perişan olan esnaf, olası yeni bir kapanmayla tamamen toprağa girer” dedi 

29 Temmuz 2021 - 08:00

SESOB BAŞKANI GÜLER’DEN YENİ OLASI KAPANMA YORUMU:


2019 yılının mart ayında Türkiye’de ilk vakası görülen korona virüsü pandemisi nedeniyle 1,5 yıl kepenkleri kapalı olan esnaf, normalleşme süreciyle toparlanmaya çalışıyor. Yaz sezonu, bayram ve okulların açılması gibi dönemlerden umutlu olan esnafta, günlük vaka sayılarının tekrar artışa geçmesiyle tedirginlik hakim. Son günlerde eylül-ekim ayları için konuşulan yeni kapanma iddiaları, esnafta panik havası estiriyor. 

‘TEDİRGİNLİKLE İZLİYORUZ’
Normalleşme sonrası esnafın, toparlanma umutlarının devam ettiğini söyleyen SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Yaz sezonunun açılması, Kurban Bayramı hareketliliği yaşamamız ve 6 Eylül’de açılacak yeni eğitim-öğretim döneminin yaklaşması esnafımıza umut verdi ve veriyor. Ancak son günlerde esnafımızı tedirgin eden bir durum var. Vaka sayılarının yeniden artışa geçmesini büyük bir tedirginlik içerisinde seyrediyoruz. Pandemiyle mücadele noktasında alınan önlemlerin ve verilen ödünlerin boşa gideceğini düşünmek bile istemiyoruz” diye konuştu.

‘EKONOMİMİZ ALT ÜST OLUR’
Başkan Eyüp Güler, “1,5 yıldır kepenkleri kapalı olan esnafımız, borçlarını ödemek için gece-gündüz çalışıyor. Ancak ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da esnafta bir korku hakim. Tüm esnaf, olası bir yeni kapanma iddialarını konuşuyor. Eylül-ekim ayı gibi ülkemizde pandeminin etkisini daha da artıracağı söylentileri esnafın en güncel konusu. Şunu söylemek istiyorum; böyle bir kapanma olayı yaşarsak eğer, esnafın ayakta kalmasının imkanı yok. Zaten perişan ve sorunlara hapis olmuş esnafımız, bu defa tamamen toprağa girer. Esnafımız da ülke ekonomimiz de alt üst olur” şeklinde konuştu.

‘AŞI OLMAYAN ALIŞVERİŞ YAPMASIN’
Olası bir yeni kapanmada, esnafa sahip çıkılması gerektiğini de ekleyen Başkan Hacı Eyüp Güler, “Bu noktada çözüm aşılama olabilir. Aşı olan vatandaşlarımız, esnafımızdan alışveriş yapabilir. Böyle bir kıstas getirilebilir. Böylelikle esnafımızın da işleri yürümüş olur ve risk ortadan kalkar. Tabi bunları önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz. Umarım böyle bir durumu yeniden yaşamayız” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sahil pırıl pırıl oldu
Sahil pırıl pırıl oldu
Üreten kadınlar fark yarattı
Üreten kadınlar fark yarattı