ESNAF ZİRVESİ

ESNAF ZİRVESİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu ve yönetim kurulu üyeleri dün Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler’in öncülüğünde kentteki tüm esnaf oda başkanlarıyla bir araya geldi. Esnaf zirvesine yapıldığı toplantıda sorunlar masaya yatırıldı

07 Ocak 2022 - 07:32

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu ve yönetim kurulu üyeleri, dün Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (SESOB) ziyaret ederek, kentteki esnaf oda başkanlarıyla bir araya geldi. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda esnafın sorunları tek tek masaya yatırıldı ve çözüm önerileri konuşuldu.

GÜLER: ŞOFÖR ESNAFI YÜZDE 36 ZAM İSTİYOR

Kentteki esnafın durumunu ve sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, pandemi sürecinde esnafın fedakarlık yaptığını vatandaşları mağdur etmediğini söyledi. Başkan Güler, diğer esnaf gruplarının yanı sıra en çok şoför esnafının problemi olduğunu söyledi. Başkan Güler, “Son dönemde zamlar var. Tabii ki bu zamlar dolara veya diğer kurlara bağlı. Biz esnaf için fark eden bir şey yok. Bizim esnafımız aldığı malı belli fiyatta alır ve belli fiyatta sanar ama şoför esnafımız var ki en çok şu ortamda onların sıkıntısı bulunmaktadır. Mazot 12.58 lira olmuş. Mazota para yetmiyor. Biz istediğimiz fiyata yolcu taşıyamıyoruz. Bu fiyatı nereden alıyoruz, belediyeden. Belediye bu fiyatı bize, ‘bugün mazot arttı, gelin size bir şey yapalım’ diye bir şey yok. Senede bir kere bu fiyatlar güncelleniyor. Yılbaşı geçecek, UKOME toplanacak ve zam verilecek. Bu zamlar belirlenirken, esnafın çalışanının maaşı ve mazot giderleri gibi tüm maliyetlerinin göz önüne alınarak ayarlanmasını istiyoruz. Yarın UKOME’de şoförlerimizin zamları verilecek. Enflasyon şu anda yüzde 36 oranında. Biz sene başından beri almadık, mazot uçtu. Fazla bir şey isteyecek değiliz. Artışlara bakarsak, yüzde 50’ler veya 60’lara bile geliyor rakamlarımız ama biz devletimizin verdiği rakama uymak istiyoruz. Ancak bu zammın yüzde 36’dan aşağı olmamasını istiyoruz. Yüzde 25 gibi rakamlar konuşuluyor, bu bize yeterli değildir” şeklinde konuştu. 

‘VALİLİK, FIRINCININ İSTEDİĞİ RAKAMA SICAK BAKMALI’

Diğer yandan fırıncı esnafının durumunu da gündeme getiren Başkan Güler, “İnsanlar ‘Bizim bir ekmeğimiz var, ona da mı zam!’ diyorlar. Arkadaşım, bir çuval unun fiyatı 180 liralardan 450 liralara da kadar yükseldi, 500’lere dayandı. Asgari ücret arttı, işçi gideri arttı. Ben bunu ekmeğe yansıtmazsam zarar ederim. Unculara da bir şey diyemiyoruz, çünkü haklılar. Onlar da buğdayı dolarla alıyorlar ve zam yapmak zorunda kalıyorlar. Fırıncılarımızın çoğu zor durumda. Un fiyatlarına yetişemiyorlar ve mecburen zam yapmak durumundalar. Kısacası, burada yerel belediyenin şoförlerimize vereceği rakamlarla, Samsun Valiliği’nin fırıncı esnafımızın istediği rakamlara sıcak bakmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

AKSU’DAN ‘ESNAF KEPEK KAPATIYOR’ DİYENLERE YANIT

Pandemi sürecinde esnafın büyük sorunlar yaşadığını anca ciddi fedakarlık gösterdiğini ifade eden AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu, “Bizim bakkalımız, fırınımız, berberimiz, madeni sanatkarımız yani tüm esnafımız, netice itibariyle vatandaşımıza son kertede görev yapan kesimdir. Odalarımızın gücü de esnafımızın sayısı da artıyor. Yer yer Bağ-Kur kaydından dolayı, evladına, eşine veya dostuna devretme gibi durumlar söz konusu olabiliyor ama bunu birileri ‘esnaf kepenk kapatıyor’ gibi tanımlasa da bu işin özünün böyle olmadığını sizler biliyorsunuz. İşin esası pandemi sürecinde de esnaf sayımız Samsun’da da Türkiye’de de yüzde 10’dan yukarı olmak üzere artmaya devam etti. Türkiye öyle bir enerji yakaladı ki ben bu enerjinin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü esnaf odalarından, ticaret ve sanayi odalarından ve tüm birleşenleriyle beraber, ikinci yüzyıla yani 2023’e çok güçlü bir şekilde yürümeye devam ediyoruz. Samsun’da ihracat rakamları 1 milyar doların üzerine çıktı. Türkiye genelinde 225 milyar doların üzerine çıkan bir tablo söz konusu oldu. Biz 84 milyon olarak, aynı geminin içinde yer alan, köklerini tarihinden alan bir milletin bugünkü unsurlarıyız. Birlik ve beraberlik olmamız gerektiği zamanda nasıl bunu başardıysak. 2023’e giden bu süreçte ise hiç olmadığı kadar bu birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

‘1 MİLYAR DOLAR İHRACATTA ESNAFIN PAYI BÜYÜK’
AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise “Esnaf, aslında ‘Ahilik Kültürü’ dediğimiz esnaf olmanın ahlakını çevreye öğretmek, ‘bismillah’ diyerek dükkanını açmak ve sadece kendi şahsı için değil, şehrine ve ülkesine bereket sağlamak için o bereketten bereket sağlamak için üreten insanları temsil ediyor. Bugün biz gururla diyoruz ki Samsun ilk defa 1 milyar dolarlık ihracat hedefini aştı. 1 milyar 200 bin milyon doları gördük. Bunu belki söylerken kolay söylüyoruz ama uzun zamandan buyana değişmeyen klasmanımız değişti. 1 milyar dolar ihracatı aşan şehirler arasına girmiş olduk. Burada insanın aklına büyük sanayiler, ihracat yapan büyük firmalar gelebilir ancak o makro ekonomi dediğimiz büyük işletmelerin yanında aslında esnafımızın da katkısı çok büyük” dedi.

‘YENİ EKONOMİ MODELİ SATIN ALMA GÜCÜNÜ ARTIRACAK’

Türkiye’nin çok ciddi yatırımlar aldığına dikkati çeken Çiğdem Karaaslan şöyle devam etti: “Yatırımlarımız mutlaka devam edecek ama şimdi başka bir boyuta geçiyoruz. Üretim, istihdam, yatırım ve ihracat. Bu dörtlü ile birlikte küçük esnafımızı büyümeye, büyüğünü daha büyük olmaya, büyüyeni ihracat yapmaya, ihracat yapanı daha kaliteli üretimle birlikte dünyada marka olmaya yönlendirecek yeni bir modele geçiyoruz. ‘Cebimize ne zaman yansıyacak bu diye soranlar olabilir’, elbette yansıyacak. Nasıl pandeminin etkileri dünyayı kastı kavurdu ve bize de bir dalga olarak geldi. Türkiye’nin bu olumlu gidişatı, bu göstergeler, bu makro ekonomik veriler ve bu başarı göreceksiniz ki önümüzdeki en hızlı süreçle birlikte vatandaşımızın satın ama gücüne de yansıyacak. Onun cebine yansıdıkça da esnafımızın cebine yansıyacak ve yüzler gülecek. Ben bir öngörüden bahsetmiyorum. Bütün bu mekanizmanın sayın Cumhurbaşkanımızın hedefleri doğrultusunda ilerlediğini biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız şu an ‘üzerindeki köpük gitti’ diye tarif ediyor. Faizdeki indirim vurgusuyla fırlayan döviz kurlarının köpüğünü aldık. Şimdi doğru ve düzgün noktaya getirmekle mükellefiz ki onu da Allah’ın izniyle başaracağız.”

Konuşmaların ardından basına kapalı devam eden toplantıda, il ve ilçelerden gelen esnaf oda başkanlarını sorunlarını anlattı.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GREEN GOLF & TENİS CLUP'TA ANLAMLI TURNUVA
GREEN GOLF & TENİS CLUP'TA ANLAMLI TURNUVA
10 fabrikanın temeli törenle atıldı
10 fabrikanın temeli törenle atıldı