Fındık üreticisine ’alan bazlı destek’ şoku

Fındık üreticisine 'alan bazlı destek' şoku

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin yüksekliği, olumsuz iklim koşulları ve pazarlama konusunda sorun yaşayan fındık üreticisinin, alan bazlı gelir desteğinde hayal kırıklığına uğradığını söyledi

28 Mart 2019 - 10:01

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak 26 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğe göre, fındık alan bazlı gelir desteğinde 31 Aralık 2018'de sona eren belge teslim tarihinin 14 Haziran 2019 olarak değiştirildiğini, kesin icmallerin şubat 2019 olan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne gönderilme tarihinin ise temmuz 2019 olarak belirlendiğini söyledi.

ZOR DURUMDA KALDILAR

Fındık üreticisinin en az yüzde 95'inin alan bazlı destek için belge teslimini yaptığın hatırlatan Güngör, "Bakanlık tarafından dekar başına 170 lira olarak fındıkta destekleme ödemelerinin 2019 Mart ayı içinde ödeneceği açıklaması yapılmıştı. Fındık üreticileri yapılacak destek ödemesi ile gübre- ilaç- mazot masraflarını karşılamayı planlıyordu. Başvuru evraklarının teslim tarihinin temmuz ayına kadar uzatılması, ödemelerin eylül-ekim aylarına kayması anlamına gelmektedir. Artan girdi maliyetleri, don olayları, hastalık ve zararlılar nedeniyle zor günler yaşayan fındık üreticisi, desteğin zamanında ödenmemesi, geç ödenecek olması nedeniyle daha da zor durumda kalacaktır" diye konuştu.

ÜRETİCİ TÜCARA MAHKUM EDİLİYOR

Fiskobirlik’in pazardaki gücünün kalkmasıyla özel sektörün nerede ise tek belirleyici olduğu fındık piyasasında üreticinin fındığın çoğu zaman fındık tüccarlarına düşük fiyattan satmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Güngör, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin en büyük fındık alıcısı ve ihracatçısı konumundaki Ferrero, kabuklu fındığın kilosunu kalitesine göre 11-12 liradan alırken, TMO 1 Kasım tarihinde 14-14,5 TL fiyat açıklamıştı" dedi.

Kaynak: Gülüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3 yıl sonra geri döndü
3 yıl sonra geri döndü
2023 kadrolarını oluşturuyoruz
2023 kadrolarını oluşturuyoruz