‘İşten çıkarma yasağı uzatılsın’
Reklam
  • Reklam

‘İşten çıkarma yasağı uzatılsın’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümete 12 sayfalık bir ekonomik önlem paketi çağrısında bulunarak, “Kısa çalışma tutarı işsizlik ödeneğinden mahsup edilmemeli. Ücretli izne çıkarılanlara asgari ücret ödenmeli” dedi

07 Haziran 2020 - 16:06

CHP, 17 Temmuz'da sona erecek olan işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılmasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümete 12 maddelik ekonomik önlem paketi çağrısında bulundu ve ‘'Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin ücretleri daha sonra yararlanacakları işsizlik ödeneğinden mahsup edilmemeli, koşullar arasında bulunan 3 yıl 450 gün prim ve 60 gün kesintisiz hizmet şartına da son verilmelidir'' dedi.

 

GIDADA VERGİ KALKSIN

İşsizlik Sigortası Fonu'nda 132 milyar lira olduğunu hatırlatan Ağbaba, ücretsiz izne çıkartılan işçilere bu süreçte asgari ücret düzeyinde aylık 2 bin 324 lira ödeme yapılmasını da istedi. Pandemi sürecinde faaliyetleri durdurulan 252 bin 690 iş yerinde çalışan 2 milyon 413 bin kişinin gelir kayıplarının devlet tarafından işsizlik sigorta fonundan karşılanmasını önerdi. Ağbaba şu taleplerde de bulundu:

 

– İşsizlik Sigortası Fonu sadece çalışanlara tahsis edilmelidir. İşverenler ve kamu bankalarına teşvik olarak kullanılmasının önüne geçilmelidir.

 

– Kayıt dışı çalışıp işini kaybeden işçilere de asgari ücret düzeyinde destek sağlanmalıdır.

 

– Tüm yurttaşların geçimini sağlaması için aile sigortası uygulaması hayata geçirilmelidir. -Temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır.

 

– Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için aile sigortası uygulaması hayata geçirilmelidir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıra Erhan Kartal’da
Sıra Erhan Kartal’da
İyi haber
İyi haber