• Reklam
Karadeniz Express’e Samsun da dahil oluyor

Karadeniz Express’e Samsun da dahil oluyor

Katar merkezli deniz taşımacılığı ve lojistik şirketi Milaha yetkililerinin, Samsun'a yaptığı sürpriz ziyaretin nedeni belli oldu. Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlaması planlanan Black Sea Express isimli Akdeniz ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak servis kapsamında, Samsun da operasyon üssü olarak planlanıyor

14 Nisan 2019 - 09:48

Yatırım ve iş fırsatları üzerine istişarelerde bulunmak üzere Samsun’a gelen Katarlı Milaha ve Q-Terminals şirketi yetkililerinin, Samsun'a yaptıkları ziyaretin perde arkası beli oldu. Katar Milaha’nın Karadeniz ve Akdeniz arasında direkt bir konteyner hattı kurmayı planladığı, Atina, İstanbul, Poti ve Novorossisyk limanlarına, Samsun Limanı'nı da dahil etmek için ön çalışma başlattığı ortaya çıktı.

İKİ YETKİLİ SAMSUN’A GELMİŞLERDİ

Katarlı ‘ulaşım ve lojistik’ alanlarında faaliyet gösteren Katar Milaha ve Q-Terminals şirketlerinin yetkilileri önceki gün Samsun'a gelerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Samsun protokolünü ziyaret etmiş, Samsun Lojistik Köyü başta olmak üzere, Yeşilyurt Limanı ve Samsunport Limanı'nda incelemelerde bulunmuştu. 

OPERASYON ÜSSÜ ARIYORLAR

Yatırım amaçlı olarak Samsun'a gelen Katarlı lojistik devinin,  bu ziyaretlerinin nedeni de belli oldu. Milaha'nın Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan, direkt konteyner hattı kuracağı, bunun için de Karadeniz'de uygun bir operasyon üssü aradığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Katar merkezli deniz taşımacılığı ve lojistik şirketi Milaha, Avrupa'daki ilk konteyner servisini başlatıyor. Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayacak yeni hat, Yunanistan, Türkiye, Gürcistan ve Rusya'yı da birbirine bağlayacak.

SAMSUN’U DA DAHİL EDECEKLER

Karadeniz ve Akdeniz arasında direkt bir konteyner hattı kuracak olan şirket; Black Sea Express (BSX) isimli servis kapsamında Atina, İstanbul, Poti ve Novorossiysk limanlarına uğrak yapacak. Şirketin Karadeniz Ekspres adını verdiği hat için, Samsun'da da lojistik operasyonlarını yöneteceği bir üs arayışında olduğu belirtildi.

BÖLGESİNDE EN GÜÇLÜ ŞİRKET

Katarlı lojistik devi Milaha'nın bu yeni hat için devreye sokmayı planladığı 1,700 TEU'luk 2 gemi; 300 soğutuculu konteyner kapasitesine sahip olacak. Katarlı denizcilik şirketi Milaha, filosundaki tanker, römorkör ve konteyner tipi gemilerle bölgesindeki en güçlü oyuncular arasında yer alıyor.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te