Karşılıksız çeklere önlem alınmalı

Karşılıksız çeklere önlem alınmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2019 yılında 542 bin 133 adet çek karşılıksız çıktı. Karşılıksız çıkan çeklerin ise yalnızca yüzde 24’ü geri ödenebildi. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyici yeni düzenlemeler yapılmalı” dedi

15 Şubat 2020 - 12:03

Bir yılda karşılıksız çıkan çeklerin yalnızca yüzde 24’ünün geri ödenebildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2019 yılında 542 bin 133 adet çek karşılıksız çıktı. Karşılıksız çıkan çeklerin ise yalnızca yüzde 24’ü geri ödenebildi. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyici yeni düzenlemeler yapılmalı. Bankalar çek hesabı açarken kişinin portföyüne dikkate almalı ve sorumluluk üstlenmelidir. Mağduriyetlerin önlenmesi için çek borcunu ödeyemeyenlere yönelik düzenleme yapılmalı. Hiçbir vatandaşımız hapisteyken çek borcunu ödeyemez” dedi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ve adetinde bir önceki yıla göre azalış olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Aralık 2019 raporuna göre, 2019 yılında karşılıksız çek adeti 2018’e göre yüzde 7.9 azalarak 542 bin 133 oldu. Karşılıksız çek tutarı ise yine 2018’e göre yüzde 7.2 azalarak 27.316 milyon TL oldu. Bir önceki yıla göre karşılıksız çek tutarı ve adetindeki azalmaya rağmen, karşılıksız işlemi yapılan 542 bin 133 çekin yüzde 26’sı, yani 130 bin 484’ü geri ödendi. Karşılıksız çekleri önlemek için yeni düzenleme yapmada geç kalınmamalı” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEKİN CEZASI HAPİS OLMAMALI

Öte yandan esnafın çek borcundan dolayı hapse girmesinin haksızlık olduğunu dile getiren Palandöken, “Hiç kimse hapisteyken çek borcunu ödeyemez. “Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalmamalı. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalıdır. Çek borcunun hapis cezası verilecek kadar ağır ve yüz kızartıcı bir suç olmadığı artık kabul edilmelidir. Bu konuda yapılacak düzenlemeyi çok sayıda esnafımız ve ailesi büyük bir umutla beklemektedir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖZDEMİR HAZİRAN'I İŞARET ETTİ
ÖZDEMİR HAZİRAN'I İŞARET ETTİ
DEV TESİSTE YOĞUN ÇALIŞMA
DEV TESİSTE YOĞUN ÇALIŞMA