• Reklam
Kiliseye benziyor diye öldürmüşler!

Kiliseye benziyor diye öldürmüşler!

Samsun’da, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa ettirilen bir caminin hikayesi oldukça dikkati çekiyor. 15’inci yüzyılda yapılan caminin Rum asıllı Hristiyan mimarının, ‘minare şerefesini kiliseye benzettiği’ gerekçesiyle öldürüldüğü iddia edildi

16 Ağustos 2018 - 09:50

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 14 Mayıs 1983 yılında alınan kararla sit kapsamında birinci derece koruma altına alınan Samsun’un Kavak ilçesi Çarşı İçi Mahallesi Bağdat Caddesi üzerinde yer alan tarihi caminin, hikayesi oldukça dikkati çekiyor. Kavak ilçesinde Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen tarihi caminin mimarı olan Rum ustanın, buradaki bir köylü tarafından ‘Caminin minare şerefesini kiliseye benzettiği’ gerekçesiyle öldürüldüğü iddia edildi.

YÖRGÜÇ PAŞA 15’İNCİ YÜZYILDA YAPTIRDI

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edindiğimiz bilgilere göre; Kavak’ta, 15’inci yüzyılda Sultan II. Murat'ın vezirlerinden Atabey Abdullah Oğlu Yörgüç Paşa tarafından ahşap olarak inşa ettirildiği bilinen Yörgüç Paşa Cami’nin yıkılarak, yerine halkın da yardımıyla şehrin ileri gelenlerinden biri olan Hacı Yusuf tarafından 19’uncu yüzyılın başlarında ‘kesme taştan’ yeni bir cami inşa edildiği kaydedildi. Yeniden yapılan caminin yapımında Havza’da çıkan ünlü kırmızı (Andezit) taşlarının kullanıldığı ortaya çıktı. 

‘ŞEREFE KISMINI KİLİSEYE BENZETTİ’ DENİLEREK…

Diğer yandan; caminin yerinde eskiden kilise bulunduğu, minarelerinde kilisenin kulesi olduğu ve minarenin Rum asıllı Hristiyan bir mimara yaptırıldığı iddia edildi. Ayrıca, bir başka iddiaya göre; minarenin şerefe kısmını kilise mimarisine benzettiği için bu Rum ustanın bir köylü tarafından öldürüldüğü eklendi.

15’İNCİ YÜZYILDA YAPTIRDI

Kavak’ta, 15’inci yüzyılda Sultan II. Murat'ın vezirlerinden Atabey Abdullah Oğlu Yörgüç Paşa tarafından ahşap olarak inşa ettirildiği bilinen Yörgüç Paşa Cami’nin yıkılarak, yerine halkın da yardımıyla şehrin ileri gelenlerinden biri olan Hacı Yusuf tarafından 19’uncu yüzyılın başlarında ‘kesme taştan’ yeni bir cami inşa edildiği kaydedildi. Yeniden yapılan caminin yapımında Havza’da çıkan ünlü kırmızı (Andezit) taşlarından kullanıldığı ortaya çıktı. 

YÖRGÜÇ PAŞA KİMDİR?

1.Mehmet tarafından 1414 yılında Rum vilayeti beyi olarak Amasya'ya gönderilen Şehzade Murad'ın lalası olarak görevlendirilen Yörgüç Paşa o dönem karışık bir durumda olan Amasya çevresinin kesin idare altına alınmasında önemli rol oynamıştır. Şehzade Murad, II. Murad olarak tahta çıktıktan sonra patlak veren Düzmece Mustafa İsyanı'nın bastırılmasında oynadığı rol nedeniyle kendisine 1423 yılında Rum beylerbeyliği görevi verilmiştir. Beylerbeyliğinin ilk dönemlerinde Amasya ve Tokat civarındaki eşkıyaları temizleyen Yörgüç Paşa Osmanlı hakimiyetini kabul etmeyen asi beylerin üzerine yürüyerek Ordu ve Çarşamba çevrelerini Osmanlı topraklarına katmıştır. Tokat çevresinde huzursuzluk yaratan Karakoyunlu Hükümdarı İskender Mirza'nın bölgeden atılmasında rol oynamış, görevindeki başarılarından dolayı vezir yapılmıştır. 1442 yılının Nisan ya da Mayıs ayında Amasya'da ölen Yörgüç Paşa, görevi sırasında Amasya ve çevre kazalarda birçok eser inşa ettirmiştir.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te