Kriz mağduriyet yaşatıyor 
Reklam
  • Reklam

Kriz mağduriyet yaşatıyor 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Ekonomik krizler nedeniyle hem borçlu hem de alacaklı kesimi, ciddi mağduriyetler yaşıyor" dedi   

14 Kasım 2019 - 09:54

TBMM’de AK Parti Milletvekilleri tarağından verilen Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine konuşan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Ekonomik krizler nedeniyle hem borçlu hem de alacaklı kesimi, ciddi mağduriyetler yaşıyor. Yıllardır ülkemizde üretime ve istihdama çok önemli katkılar sağlayan binlerce ticari kuruluş ve işletme sahibi, çek nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya kalmış durumda" dedi.

DÜZENLEME YAPILMALI

İşverenlerin çeklerle ilgili ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden Yaşar, "2016 yılında yaptığımız düzenlemeye göre, çekin karşılıksız çıkması durumunda üzerinde yazan tutar adli para cezasına dönüşmektedir. Bu para cezasının da süreci içinde ödenememesi hâlinde adli para cezası hapis cezasına dönüşmektedir. Bugün ülkemizde sık sık yaşanan ekonomik krizler nedeniyle hem borçlu hem de alacaklı kesimi ciddi mağduriyetler yaşıyor. Yaşanan ekonomik krizin yol açtığı sebeplerden dolayı, yıllardır ülkemizde üretime ve istihdama çok önemli katkılar sağlayan binlerce ticari kuruluş ve işletme sahibi, çek nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya kalmış durumda. 2007 yılında yazılan çek miktarı 182 bin 159, 2017'de bu rakam 333 bin 703'e 2018'de 332 bin 104'e, 2019'da ise 456 bin 968 yükseldi. Karşılıksız çeklere hapis cezası getiren yasa teklifi hiçbir şekilde caydırıcı olmamıştır. Bugünlerde bankalarda çeki işlenen bütün işverenlerin tamamı kara listeye alınıyor ve bundan sonraki kredilerinde veya bankacılıkla ilgili faaliyetlerinde bu sorun karşılarına çıkıyor. Dolayısıyla 'Ekonomik suça ekonomik ceza' mantığından hareketle, önümüzdeki yargı reformu yasasına bu düzenlemeyi de ilave edersek, işverenler bir nebze olsun rahatlar" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gytkjaer paraya takıldı!
Gytkjaer paraya takıldı!
Şampiyonluk bayrağı Sağlam’ın kafesinde
Şampiyonluk bayrağı Sağlam’ın kafesinde