• Reklam
Küçük Kardelen’i  ihmal mi öldürdü?

Küçük Kardelen'i  ihmal mi öldürdü?

Doku kanseri olduğu için OMÜ Tıp Fakültesi'nde tedaviye alınan 11 yaşındaki Kardelen Kanlı, kemoterapi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, son kemoterapi sonrasında domuz gribinden hayatını kaybetti. Baba Dursun Kanlı, çocuğunun virüsü hastanede kaptığını belirterek, hastane yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi

06 Aralık 2017 - 17:10

Doku kanseri olduğu için OMÜ Tıp Fakültesi'nde tedaviye alınan 11 yaşındaki Kardelen Kanlı, kemoterapi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, son kemoterapi sonrasında domuz gribinden hayatını kaybetti. Baba Dursun Kanlı, çocuğunun virüsü hastanede kaptığını belirterek, hastane yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi

Samsun'da yaşayan Dursun Kanlı, 2015 yılında doku kanseri olması nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi'nde kemoterapi tedavisi olurken 'domuz gribi'nden hayatını kaybeden 11 yaşındaki kızı Kardelen Kanlı'nın ölümünün peşini bırakmıyor. Dursun Kanlı, hiçbir sağlık sorunu olmadığı belirtilerek, kemoterapi tedavisi başlatılan kızının hastanede kaptığı domuz gribinden hayatını kaybettiğini belirterek, hastane yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

DİŞİ ÇEKİLDİKTEN SONRA YÜZÜ ŞİŞTİ

11 yaşındaki Kardelen Kanlı, 2015 yılında diş tedavisi için gittiği Samsun Ağız Diş Sağlığı Merkezi'nde dişi çekildikten sonra yüzünde şişme meydana geldi. Rahatsızlığının artması üzerine baba Dursun Kanlı, kızını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan tetkiklerde küçük Kardelen'in 'doku kanseri' olduğu teşhisi konularak, kemoterapi tedavisine başlandı. 

OMÜ TIP’A SEVK EDİLDİ

Ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle çocuğunun tedavisini Samsun'da yaptırmak isteyen baba Dursun Kanlı, bu kez Kardelen'i, Hacattepe’den yapılan sevkle OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Servisi'ne getirdi ve kemoterapi tedavisini bu kez OMÜ Tıp’ta sürdürdü. Burada çocuğunun tedavisiyle ilgilenilmediği konusunda zaman zaman doktorlar ve sağlık çalışanları ile karşı karşıya gelen baba Kanlı, ekonomik gücünün olmaması nedeniyle kızını tedaviye getirme konusunda da sorunlar yaşadı. 
VALİ OSMAN KAYMAK’A ÇAĞRI
Son olarak 24 Aralık 2015'te kızını yeniden kemoterapi tedavisi için hastaneye yatıran Dursun Kanlı, dört günlük tedavi sırasında hiçbir sağlık sorunu olmayan küçük Kardelen'in taburcu olacağının bir gün öncesinde ateşlenerek durumunun ağırlaştığını, daha sonra da hayatını kaybettiğini belirtti. Kızının tedavisiyle ilgili hastanede sorunlar yaşadığını ve sık sık odasının değiştirildiğini ifade eden baba Kanlı, "Kızımın vefatından bir hafta sonra, beni arayarak kızımın domuz gribinden öldüğünü söylediler. Çocuğum hastaneye yattığında gribi bırakın nezle bile değildi. Tedavi sırasında sürekli kızımın yatağı değiştirildi, hastalığının ne olduğunu bilmediğim birçok hasta ile aynı odada tedavi gördü. Gerekli hijyen koşulları ve koruma sağlanmayarak, ihmalkarlık yüzünden kızımın domuz gribi enfeksiyonunu hastanede kaptığını, bu yüzden iyileşmesini beklediğim evladımın hayatını kaybettiğini düşünüyorum. Samsun Cumhuriyet Savcılığı'nın ve Valimiz Sayın Osman Kaymak'ın hastane yönetimi hakkında soruşturma açmasını istiyorum" diye konuştu.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Bu arada baba Dursun Kanlı'nın daha önce Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na kızına yanlış tedavi uygulandığı gerekçesiyle hastane hakkında yaptığı suç duyurusu sonrasında soruşturma açıldığı ancak, herhangi bir ihmal olmadığı gerekçesiyle, İlkadım Kaymakamlığı tarafından soruşturma izni verilmediği de ortaya çıktı. 

KEMOTERAPİDEN SONRA AĞIRLAŞTI

Bu soruşturma sırasında hazırlanan bilirkişi raporunda ise minik Kardelen'in genel durumunun iyi olduğu, hiçbir şikayetinin olmadığı bu nedenle de kemoterapiye alındığı belirtilirken, son ve dördüncü kür verildikten sonra ise; ertesi gün taburcu olması beklenen küçük kızın ateşinin yükselmesi ve durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alındığı da değerlendirmesi yer aldı.

‘KANSERDEN DEĞİL DOMUZ GRİBİNDEN ÖLDÜ’

Bilirkişi raporunda küçük Kardelen'in 'domuz gribi'nden hayatını kaybettiği tedaviyi yapan tüm doktorlar tarafından doğrulanırken, o dönem ülke genelinde domuz gribi vakalarının yüksek olduğu, kemoterapi sonrasında test sonucu beklenmeden minik Kardelen'e domuz gribi nedeniyle destek tedavisinin başlatıldığı ancak kurtarılamayarak hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bilirkişi raporunda Kardelen'in domuz gribi virüsünü hastanede kapıp kapmadığıyla ilgili bir değerlendirme ise yer almıyor.

HASTANEDE DEĞİL DIŞARIDA KAPMIŞTIR

Küçük Kardelen'in tedavisini yapan aynı zamanda Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ise, küçük Kardelen'in tedavisi sırasında hiçbir ihmal olmadığını söyledi. Ailenin Kardelen'in tedavisini birçok kez geciktirdiğini söyleyen Dağdemir, bu nedenle hastalığın üç kez nüksettiğini belirtti. Domuz gribi virüsünün ortaya çıkması için bir kuluçka süresi olduğunu savunan Dağdemir, "Biz hastalarımıza maske takıyoruz, maksimum korumayı sağlamaya çalışıyoruz. Domuz gribi o dönemde yaygındı. Burada da almış olabilir ama gripte virüs yerleşir en az bir hafta sonra belirtileri ortaya çıkar. O yüzden virüsü hastaneden alıp almadığı konusunda bir şey söylemeyemezsiniz. Bu nedenle virüsü dışarıda kaptığını ve kemoterapi sonrasında bağışıklığı azaldığı için tetiklenmiş olabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

AYNI SERVİSTE DOMUZ GRİBİ HASTASI VAR MIYDI?

Dekan Dağdemir o dönemde hastanede Kardelen'in tedavi gördüğü bölümde domuz gribi hastası olup olmadığı yönündeki sorumuzu ise, "Hatırlamıyorum. Kayıtlara bakmam lazım" diye yanıtladı.  Öte yandan baba Dursun Kanlı, doğum gününün olduğu gün hayatını kaybeden küçük kızının ölümüne hastanenin ihmalkarlığının neden olduğunu belirterek, yetkililerden hastane yönetimi hakkında soruşturma açılarak, cezalandırılmalarını istedi.
Gülsüm ATİK
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Sorumlu medya
  10 ay önce
  Kanserle mücadele eden çocuklarımızın ve ailelerin umutları ve kanserle mücadele azimleri bu haberler ile etkilenmesin. Tedavilerine düzenli gitmeye devam etsinler. Tedavilerini aksatmasınlar, ihmal etmesinler. Kanserle mücadeleye devam...
 • Sorumlu medya
  10 ay önce
  Keşke baba çocuğunu tedaviye düzenli götürseymiş. Tedavi zamanlarında bu kadar hassas davranabilseymiş. Konu ilgli mercilerce incelenmiş.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhuriyet Konseri 29 Ekim’de
Cumhuriyet Konseri 29 Ekim’de
Mezuniyet yıllığı için kermes düzenlediler
Mezuniyet yıllığı için kermes düzenlediler