Kulağın koruyucu kalkanı kulak küpü 
Reklam

Kulağın koruyucu kalkanı kulak küpü 

Atasam Atakum Tıp Merkezi KBB uzmanı Op. Dr. İbrahim Yazıcı, kulak tüpü hakkında bilgi verdi 

01 Aralık 2021 - 09:38

 

“Kulak tüpü nedir? Hangi durumlarda takılmalıdır?” sorularının yanıtını veren İbrahim Yazıcı, “Orta kulak, içinde işitme sisteminin kemikçikleri ve iç kulağa açılan pencereler olan hava dolu bir boşluktur. Bu boşluğun genize açılan ve östaki tüpü olarak isimlendirilen bir kapısı vardır. Tüpün amacı orta kulak basıncının dış ortam hava basıncı ile eşitlenmesini ve havalanmayı sağlamaktadır. Östaki tüpünün farklı nedenlere bağlı olarak çalışmasının bozulması, orta kulakta negatif basınç yaratarak kulak zarında çökme, oluşan negatif basıncın hücrelerdeki sıvıyı orta kulak boşluğuna çekmesine bağlı orta kulakta sıvı toplanması ve buna bağlı işitme kaybına neden olabilir. Ayrıca östaki tüpündeki çalışma bozukluğunun uzun süre devam etmesi ve kulak zarındaki çökmenin artmasına bağlı, zar orta kulaktaki kemikçiklere ve orta kulak tabanına yapışabilir. Östaki tüpü çalışmayan ve sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde ise sık orta kulak iltihabı atakları da görülebilir. Östaki tüpünün çalışması ilaç tedavileri ile sağlanamaz ise orta kulakta oluşan sorunları önlemek ya da tedavi etmek için kulak zarına dışarıdan delik açmak gerekir. Amaç içeride sıvı var ise onu boşaltmak ayrıca basıncı eşitleyerek kulak zarında oluşabilecek patolojileri engellemektir” diye konuştu.

HANGİ DURUMLARDA TAKILMALI?

Hangi durumlarda kulak tüpü takılması gerektiğine değinen İbrahim Yazıcı, “Tekrarlayan akut orta kulak iltihaplarında. Kendi kendine ya da medikal tedavi ile iyileşmeyen orta kulak sıvılarında. Kulak zarı çökmelerinde. Uçuş ya da dalma sırasında oluşan barotravmalarda. Down sendromu, yarık damak gibi kulak zarı ya da östaki borusunun doğru gelişmediği hastalarda tüp takmak gereklidir” maddelerini sıraladı. 

KULAK TÜPÜ NASIL TAKILIR?

Kulak tüpünün takılma işleminden söz eden İbrahim Yazıcı, “İşlem çocuk hastalarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılır. Mikroskop ile çalışılarak dış kulak yolundan girilir ve kulak zarı çizilir. Kulak zarındaki çizilen yerden orta kulaktaki sıvı dışarı çekilir. Özel aletlerle tüp zardaki çizilen yere, bir ucu dış kulakta diğer ucu orta kulakta olacak şekilde yerleştirilir. Hastanın kulağında görülebilen herhangi bir değişiklik olmaz” şeklinde konuştu.

KULAK TÜPÜNÜN FAYDALARI NELER?

Kulak tüpü kullanımının faydalarından söz eden İbrahim Yazıcı, “Kulak tüpü, orta kulak iltihabına tekrar yakalanma riskini önemli oranda düşürür. Orta kulakta biriken sıvıdan dolayı oluşan duyma kaybını ortadan kaldırır. Orta kulak iltihabından kaynaklanan konuşma ve denge problemlerini iyileştirir ve Orta kulak iltihabından kaynaklanan davranış ve uyku problemlerini iyileştirir” dedi.

  HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazara kendini vurdu 
Kazara kendini vurdu 
Şahin’den Ek Ödeme Açıklaması
Şahin’den Ek Ödeme Açıklaması