Kuş Cenneti’ndeki  oteller kiralanacak
Reklam

Kuş Cenneti’ndeki  oteller kiralanacak

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde burayı gözlemlemek için oluşturulan butik otel, bungalov evler ve diğer sosyal tesis alanları 5 yıllığına paket halinde kiraya çıkıyor

14 Ocak 2020 - 12:07

 

SOSYAL TESİS ALANLARI 5 YILLIĞINA KİRAYA ÇIKIYOR

15 Nisan 1998 tarihinde Ramsar Alanı ilan edilen ve yüzde 80-85’i 1.derece sit alanı kapsamında olan ve doğal özellikleri bakımından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday durumdaki 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, misafirler için oluşturulan tesislerin paket halinde kiraya çıkılması planlanıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Deltası Yönetim Planı çerçevesinde Alan Yönetimi İşbirliği Protokolü kapsamında Doğanca Mahallesi’nde yer alan 16 odalı 28 yataklı olan içerisinde kafe, restoran ve konferans salonu da bulunan butik otele dönüştürülen eski Doğanca Belediyesi’nin hizmet binası ve 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 5 adet bungalov tarzı otel binası, bir adet lokanta, bir adet kafeterya ve bir adet yöresel ürün satış binasından oluşan tesisin 5 yıl süre ile kiraya çıkmayı planlıyor. 

 

KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ 

21 bin 700 hektarlık sulak alana sahip, 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olarak Uluslararası RAMSAR Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor. Bölgede irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri’ndeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde, Türkiye’de bugün kayıt altına alınmış yaklaşık 480 kuş türü kayıt altına alındı, bunların 350’sinin burada görüldü ve 140’ının burada ürediği tespit edildi. Dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15’i ise yine Kızılırmak Deltası’nda görülüp kayıt altına alındı. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden biri ise yılın her ayı farklı kuşların görülebilmesi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erkam imzayı hak etti 
Erkam imzayı hak etti 
TRANSFER DÖNEMİ BAŞLIYOR
TRANSFER DÖNEMİ BAŞLIYOR