Mülteciler yüzünden ev bulamıyoruz
Reklam
  • Reklam

Mülteciler yüzünden ev bulamıyoruz

Mülteciler yüzünden kentte kiralık ev bulma sorunu yaşandığını belirten Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, “Kendi ülkemizde ev bulamıyoruz” dedi

12 Şubat 2019 - 10:00

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, Samsun’daki kiralık ve satılık ev fiyatlarının yüksekliği hakkında konuştu. Başkan Oral, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente sığınmacı olarak gelen mülteciler yüzünden ev kiralarının arttığını ve kiralık ev bulma sorunu yaşandığını söyledi.

‘VATANDAŞIN DURUMU VAHİM’

Mevlüt Oral, “Mültecilerin taleplerinden sonra satılık ve kiralık ev fiyatları yükseldi. Samsun’da kiralık ev fiyatları ile ilgili sıkıntılar var. Türk vatandaşları Samsun’da kiralık ve satılık ev bulmakta zorlanıyor. Özellikle Suriyeli ve Iraklı mültecilerin şehrimize gelmesiyle, ev fiyatları oldukça yükseldi. Daha öncesinde fiyatlar bu kadar yüksek değildi. Suriyeli ve Iraklı mültecilerin ev taleplerinden sonra emlakçılar fiyatları yükseltmek zorunda kaldılar. Bu yüzden vatandaşın durumu vahim” diye konuştu.

‘KENDİ ÜLKEMİZDE EV BULAMIYORUZ’

Özellikle asgari ücret ile geçinen vatandaşların mağdur olduğunu belirten Mevlüt Oral, “Asgari ücretle geçinen vatandaşlar mağdur oluyorlar çünkü kiralık ev fiyatları oldukça yüksek. Asgari ücretle geçinen vatandaşlar için ev fiyatlarının 500 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Enflasyonun aşağılara düşmesi gerekiyor ki, ancak o şekilde fiyatlar düşebilir. Kiralık ve satılık ev fiyatlarının artma nedeni yüzde 90 mültecilerden dolayı oldu. Mültecilerden dolayı kendi ülkemizde ev bulamıyoruz ve mağdur oluyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlam söz verdi
Sağlam söz verdi
 ‘Nurullah Avrupa’da forma giyer’
 ‘Nurullah Avrupa’da forma giyer’