NEDİR BU TELAŞ?
Reklam
  • Reklam

NEDİR BU TELAŞ?

Çarşamba Ovası’nın ortasına kurulumu süren biyokütle santrali ile ilgili İshak Memişoğlu’nun ‘ODTÜ'den bilirkişi talep ettik’ açıklaması üzerine telaşa kapılan Oltan ve Köleoğlu Enerji, medyaya 'Nerden biliyorsunuz' haberi servis etti. Bu zamana kadar hep sessiz kalan Samsun Bölge İdare Mahkemesi de bunun üzerine bildiri yayınladı. Bildiriye karşılık Mimarlar Odası da ‘Bu telaş niye’ göndermesi yaptı

22 Ağustos 2020 - 08:29 - Güncelleme: 22 Ağustos 2020 - 08:44

Samsun'un Çarşamba Ovası'nın ortasına Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulumu süren biyokütle santrali ile ilgili Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği 'Bilirkişi görüşü eksikliği' nedeniyle dava, Samsun 3. İdare Mahkemesi'nde görüşülmeye devam ediyor. Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamada, dava için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi talep edildiği ve bunun mahkeme tarafından kabul edildiği açıklamaları ortalığı bir anda karıştırdı. Oltan Köleoğlu hazırladığı metin ile 'Henüz açıklanmadı, nerden biliyorsunuz ODTÜ'lü bilirkişi heyeti atandığını' mealinde bir açıklamayı kendileriyle iş birliği yapan medyaya servis ederek, ODTÜ'nün adından bile ne kadar telaşa düştüklerini ortaya koydu.

SAMSUN BİM'DEN AÇIKLAMA
İddialar üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu yazılı açıklama yaparak, davada ODTÜ'den bilirkişi talebi olduğunu ancak mahkemenin henüz atama yapmadığını açıkladı. Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nce, Çarşamba Ovası'nda kurumu devam eden biyokütle enerji santralinin imar planları ve ruhsatıyla ilgili açılan davalara ilişkin yeni atanan bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları bulunduğu yönündeki iddialar üzerine basın açıklaması yapılması gerekli görülmüştür. Mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunulduğu ve bu talep doğrultusunda mahkemenin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti atadığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır. Samsun 3.İdare Mahkemesinde yargılaması devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin davalarda bilirkişi görevlendirmesi yapılmamıştır. Yargılama süreci devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi. Bu konuda sessizliğini koruyan ve santral konusunda hiçbir açıklamaya yapmayan İdari Mahkemesi’nin söz konusu haberi yalanlaması da ilginç karşılandı.

MİMARLAR ODASI: TELAŞA KAPILDILAR
Mimarlar Odası Samsun Şubesi de dün konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “20 Ağustos 2020 tarihide basın yayın organlarında yer alan ‘ODTÜ'lüler Samsun'da zehir santraline rapor hazırlayacak’ başlıklı haberde “Bu doğrultuda mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunduk. Bu talebimiz doğrultusunda mahkeme Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi heyeti atadı. Şu anda davamız devam ediyor ve bilirkişi sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz” şeklinde verilen röportajda mahkeme heyetinden talepte bulunulduğu kısmı doğru olup, heyetin atandığına dair beyan, odamızın kente ve çevreye karşı sürdürdüğü mücadelelerde açtığı diğer davalarda yapılan bilirkişi atamaları sebebi ile yaşanan bilgi karışıklığından dolayı, sehven ‘bilirkişi heyeti atandı’ ifadesi kullanılmıştır. 
Yapılan bu açıklama basına yatırımcı kuruluş tarafından servis edildiği anlaşılan ve bazı basın kuruluşlarında 21 Ağustos 2020 tarihinde yer alan haberde belirtildiği gibi kafaları karıştırmak amacı içermemektedir. Ayrıca yine ifade edildiği gibi art niyet hiç içermemektedir. Haberde ‘mahkemeyi etki altına alıyor’ düşüncesini akıllara getiriyor ifadesi, bu düşünceyi üreten akılların yöntemi olsa gerek. Mimarlar Odası’nın mahkemeyi etkileme yöntemi, ortaya koyduğu bilimsel ve teknik bilgilerdir.  
Mimarlar Odası, kamu kurumu niteliğinde Anayasal bir kurum olup icraatlarını, mesleği, meslektaşları ve kamu yararına yürüten bir kurumdur. Ortaya koyduğu eylem ve söylemlerde kamu menfaati doğrultusunda ‘niyetini’ ortaya koyar. Kamu menfaatleri doğrultusunda yürütülen eylem ve söylemlerde art niyet aranması demokrasi ve hukuk ilkeleri ile bağdaşmaz. Niyet-art niyet ilişkisini menfaat ilişkilerinde aramak daha doğru bir davranış olacaktır ki bahse konu santral davasında tarafların ne tür menfaat bekledikleri kamuoyunca da bilinmektedir. Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin bu davadan beklediği tek menfaat kamu menfaatidir, niyeti kamu menfaatinin tesis edilmesini sağlamaktır. Dolayısı ile asıl art niyeti; Çarşamba Ovası’nda meydana gelecek olumsuzluklara karşı yürütülen mücadeleleri karalamak olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.
“Bilirkişi atandı” ifadesi sehven ifade edilse de yetkinliği ve objektifliği kamuoyu tarafından da olumlu olarak bilinen ODTÜ gibi bir kurumdan bilirkişi atanması haberinin tüm taraflarca olumlu karşılanması beklenirken, bazı kesimlerde telaşa yol açması ve kafaları karıştıran olarak nitelendirilmesi de ayrıca düşündürücüdür. Haberin sonunda belirtilen “Bu ilk olumsuz açıklama değildi” başlıklı bölümde ifade edildiği gibi Mimarlar Odası, TMMOB ye bağlı konu ile ilgili Odalar bu santral ile ilgili birçok olumsuz açıklamalarda bulundular. TMMOB ye bağlı meslek odalarımız yatırıma ve yatırımcıya karşı, yapılan uygulamalar kamu yararına aykırı olmadığı sürece hiçbir zaman karşı tavır almamışlardır. Yapılan açıklamaların tamamı yatırımcı kuruluşa veya yapılmak istenen santralin özelliğine yönelik olmayıp santralin ülkenin en önemli ve verimli tarım toprağı olan Çarşamba Ovası’na kurulması halinde yaşanacak olumsuzluklara yönelik olmuştur. Bu bağlamda niyet-artniyet söyleminin hangi taraf için daha geçerli olduğunun taktirini kamuoyuna bırakmayı uygun görüyoruz. Basına ve kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

Samsun’da bazı yerel gazeteler, Oltan Köleoğlu Enerji tarafından servis edilen haberi manşetlerinden süslediler. 


Tolga BİRGÜCÜ
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samanlık ve iki mağaza kül oldu
Samanlık ve iki mağaza kül oldu
Muhteşem başlangıç 0-1
Muhteşem başlangıç 0-1