OLDU MU ŞİMDİ BU!

OLDU MU ŞİMDİ BU!

Bir alışveriş merkezinin, eski Konak Sineması’nın Mecidiye Caddesi cephesine bakan yüzene açtığı zemin kattaki işyeri, prosedürleri tam yerine getirmeden törenle açıldı

22 Şubat 2020 - 12:14

Samsun'un İlkadım ilçesi Mecidiye Caddesi üzerinde eski Konak Sineması’nın ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü’nün bulunduğu binayı 2014 yılında 26 milyon 325 bin lira ihale bedeliyle alan bir alışveriş merkezi söz konusu alanda inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu AVM inşaatının alt kısmı biterken, güvenlik koridoru oluşturarak bölgede olası bir kazayı önlemek adına yapılan ve İlkadım Belediyesi’nden izni alınan çelik konstrüksiyon çıkma yapı amacı dışında kullanılmaya başlandı.

KAMU YARARI GÖZETİLMEMİŞ

Söz konusu olayı değerlendiren Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, “Söz konusu firma 4 Eylül 2019’da İlkadım Belediye Başkanlığı’na bir yazı yazıyor. Yazıda Mecidiye Caddesi cephesine yapılan çelik konstrüksiyon imalatın bir güvenlik koridoru oluşturmak amacıyla yapıldığı, inşaat bitince güvenli bir şekilde kaldırılacağını yazıyor. Ama bakıyoruz, inşaatı tamamlanmamış yapının zemin katı yapı kullanma izin belgesi olmamasına ve dolayısı ile işletme ruhsatı olmamasına rağmen törenle açılıyor. Konstrüksiyon bölümü buranın saçağı olarak kaplanmak sureti ile kullanılıyor, yapı kullanma izin belgesi ve işletme ruhsatı olmadan işyeri açmak bu kadar mı kolay? Belli ki bu firma da Samsun’u sahipsiz köy bellemiş. Bu firma ne yazık ki kamu yararı yerine özel çıkarlarını düşünmüş. Cephenin öne yanaşmış olması koruma amaçlı imar planına aykırıdır. Yapı mevcut hali ile bitişik yapılarla oluşturması gereken istikamet kavramının dışına çıkmıştır. Yapı bitişiğindeki iş hanından önde olduğu gibi, tarihi yapı olan Gazi Müzesi’nden de öndedir. Bu duruma koruma kurulunun da müdahale etmesi gerekir. Firmanın gözü doymamazlığı öyle bir hal almış ki yayalara ait olan bölümleri de işgal etmekten geri kalmamıştır” dedi.

YAYA SİRKÜLASYONUNU ZORA SOKTU

Konuyla İlgili İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ile konuştuğunu da belirten Memişoğlu, “Söz konusu bölge yaya güzergahının çok yoğun olduğu bir yer. Uygulanan cephe buraya olmamış, yaya sirkülasyonunu zora sokmuştur. İlkadım Belediyesi müdahale etmelidir, kamu yararı gözetilmelidir. Necattin Başkan ile de konuştum. O da konunun hassasiyetinin farkında. Yerel yöneticiler irade koymalıdır. Başkanımız da bu iradeyi koyacaktır. Yasal olmayan hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sadi Subaşı
    1 ay önce
    Sevgili Memişoğlu, iyi ki Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin başında senin gibi Samsun sevdalısı ve bir STK Başkanı’nın nasıl cesur ve kararlı olması gerektiğini gösteren bir mimar var. O binanın eski yerinde eczanesi olan birisi olarak bu binanın ve içindeki Konak Sineması’nın Samsun için ne özel anlamı olduğunu bile birisi olarak içim yanıyor. Keşke bu yeri satın alanlar Samsun için bir simge olan Konak Sineması adıyla bir sinema salonuna da yer verseydiler. Ama gerçek şu ki, sahipsiz kent Samsun’un en önemli noktasında yayaların Ondokuzmayıs Bulvarı’nın yukarısına doğru gidişini dahi kısıtlamışlar. Bakalım, “ hop ne oluyor. Bu kentte belediye başkanları var” Diyecek bir yönetici çıkacak mı? Boş bir umut olduğunu biliyorum ama Atakum’dan sonra ilkadım’da da kent yönetimlerini yok sayan bu “ Ben yaptım oldu. Yasalar bize sökmez” anlayışı kazanacak mı? Merak ediyorum. Yazıklar olsun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eczanelere korona düzenlemesi
Eczanelere korona düzenlemesi
7 FUTBOLCUNUN SÖZLEŞMESİ BİTİYOR
7 FUTBOLCUNUN SÖZLEŞMESİ BİTİYOR