Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Halit Doğan’ın talimatı ile Samsun-Çarşamba Havalimanı ile şehir merkezi ve ilçeler arasındaki ulaşım hizmeti, özel şirketten alınarak belediye tarafından karşılanacak. 1 Haziran’dan itibaren başlayacak hizmet öncesinde SAMAİR olarak markalandırılan araçların, yol güzergahının ve seferlerin lansmanı yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan da katıldı. Başkan Doğan, araçları inceledi ve şoförlere başarılar diledi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bc9a6db97.jpg)
HAVALİMANI ULAŞIMINI BELEDİYE YAPACAK
Havalimanına gelen ve giden yolcuları belediye olarak kendilerinin karşılayıp, ulaşım hizmetlerini yerine getireceklerini ifade eden Başkan Doğan, “1 Haziran’dan itibaren havalimanı ve havalimanından olan seferleri Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SAMULAŞ olarak, SAMAİR ismi ile başlatıyoruz. Samsun’a havayolu ile gelen, uçaktan inen misafirlerimizi ilk defa SBB olarak biz karşılamış olacağız. Gideni, geleni uğurlayıp, karşılayacağız. İnşallah bu hizmeti kaliteli bir şekilde, insanımıza yaraşır, Samsun’u temsil eden bir hizmet şekliyle sunmuş olacağız” dedi.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bca40b23c.jpg)
ARAÇLAR TANITILDI
Taşımacılık hizmetinin daha detaylı bilinmesi için meydanda bir lansman gerçekleştirdiklerine de değinen Doğan, “Bugün göreve başlayacak olan arkadaşlarımız ile bir araya geldik. Hem araçlarımızı Samsunlular da görsün, kırmızı-beyaz araçlarımızın meydandaki varlığından da mutlu olsunlar ve yarın hizmete gireceğini duysunlar istedik. Vatandaşlar da konuya çok büyük ilgi gösterdi. Herkes, havalimanı taşımacılığı hizmetinin belediye tarafından verilmesinden mutluluk duyuyor. Ben de hizmette emeği olan herkese teşekkür ediyor; şoförlerimize kazasız, belasız yolculuklar diliyorum. Taşımacılık hizmeti 3 tip araçla yapılacak. Büyük otobüs, küçük otobüs ve minibüsler ile bu taşımacılığı gerçekleştireceğiz. Ringe kadar taşıyanlar, doğu ve batıya ayrı taşıyanlar var. Sefer saatleri ve güzergahları da meydana koyduğumuz panolarla duyurduk. Belirtilen şekliyle tüm duraklarda durarak, yolcularımızı alıp indireceğiz” diye konuştu.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bcaf5cbe8.jpg)
İŞTE ÜCRET TARİFESİ
SAMAİR ücret tarifesi ise Bafra-Havalimanı Samkart 103 TL (115,75 TL kredi kartı), 19 Mayıs-Havalimanı Samkart 89 TL (102,5 TL kredi kartı), Atakum-Havalimanı Samkart 79 TL (91 TL kredi kartı), İlkadım-Havalimanı Samkart 66 TL (76,5 TL kredi kartı), Tekkeköy-Havalimanı Samkart 35 TL (40,25 TL kredi kartı) ve Çarşamba-Havalimanı Samkart Samkart 51 TL (59,25 TL kredi kartı) olarak belirlendi.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bcbc3477f.jpg)
GÜZERGAH VE SEFERLER
-H1 numaralı taşımacılık hizmeti OMÜ Batı Garajı, Cağaloğlu Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Ankara Bulvarı, İlkadım Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise OMÜ Batı Garajı, Pelitköy Bulvar, Vatan Caddesi, Gaffar Okan Kavşağı, Meltem, Okullar Bölgesi, Derecik Kavşağı, Tekkeköy ve Havalimanı olacak.
-H2 numaralı taşımacılık hizmeti Toplu Taşıma Transfer Merkezi, 100. Yıl Bulvarı, Karadeniz Caddesi, Akdeniz Caddesi, Akçaabat Sokak, 11. Sokak, İlkadım Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise 30 Ağustos İlköğretim Okulu, Sait Bey, Gürbüz Cami, Lise Kavşağı, İlim Yayma Vakfı, Varol Sitesi, Atasam, Soğuksu, Canik Belediyesi, Belediye Evleri Aktarma, Lovelet, Tekkeköy ve Havalimanı olarak belirlendi.
-H3 numaralı taşımacılık hizmeti Bafra, 19 Mayıs, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise Bafra Otogar, Ballıca Kavşağı, Dereköy yolu, Taflan un fabrikası, polis okulu, Çakırlar, Turgut Özal, eczaneler, Pelitköy, Tuğba Evleri, Atakent, Ömürevleri, Türk-iş, DSİ, Endüstri Meslek Lisesi, Karayolları, Fener, Gençlik Parkı, Gar, Kılıçdede, AVM’ler, Tekkeköy ve havalimanı olarak duyuruldu.
-H4 numaralı taşımacılık hizmeti ise Çarşamba Vefa, Yeni Samsun Caddesi, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durakları ise Çarşamba Doğu yakası, Dörtyol, Beylerce, Dikbıyık, Irmaksırtı, Çınarlık Yolu ve havalimanı olarak planlandı. İHA
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bc9a6db97.jpg)
HAVALİMANI ULAŞIMINI BELEDİYE YAPACAK
Havalimanına gelen ve giden yolcuları belediye olarak kendilerinin karşılayıp, ulaşım hizmetlerini yerine getireceklerini ifade eden Başkan Doğan, “1 Haziran’dan itibaren havalimanı ve havalimanından olan seferleri Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SAMULAŞ olarak, SAMAİR ismi ile başlatıyoruz. Samsun’a havayolu ile gelen, uçaktan inen misafirlerimizi ilk defa SBB olarak biz karşılamış olacağız. Gideni, geleni uğurlayıp, karşılayacağız. İnşallah bu hizmeti kaliteli bir şekilde, insanımıza yaraşır, Samsun’u temsil eden bir hizmet şekliyle sunmuş olacağız” dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bca40b23c.jpg)
ARAÇLAR TANITILDI
Taşımacılık hizmetinin daha detaylı bilinmesi için meydanda bir lansman gerçekleştirdiklerine de değinen Doğan, “Bugün göreve başlayacak olan arkadaşlarımız ile bir araya geldik. Hem araçlarımızı Samsunlular da görsün, kırmızı-beyaz araçlarımızın meydandaki varlığından da mutlu olsunlar ve yarın hizmete gireceğini duysunlar istedik. Vatandaşlar da konuya çok büyük ilgi gösterdi. Herkes, havalimanı taşımacılığı hizmetinin belediye tarafından verilmesinden mutluluk duyuyor. Ben de hizmette emeği olan herkese teşekkür ediyor; şoförlerimize kazasız, belasız yolculuklar diliyorum. Taşımacılık hizmeti 3 tip araçla yapılacak. Büyük otobüs, küçük otobüs ve minibüsler ile bu taşımacılığı gerçekleştireceğiz. Ringe kadar taşıyanlar, doğu ve batıya ayrı taşıyanlar var. Sefer saatleri ve güzergahları da meydana koyduğumuz panolarla duyurduk. Belirtilen şekliyle tüm duraklarda durarak, yolcularımızı alıp indireceğiz” diye konuştu.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bcaf5cbe8.jpg)
İŞTE ÜCRET TARİFESİ
SAMAİR ücret tarifesi ise Bafra-Havalimanı Samkart 103 TL (115,75 TL kredi kartı), 19 Mayıs-Havalimanı Samkart 89 TL (102,5 TL kredi kartı), Atakum-Havalimanı Samkart 79 TL (91 TL kredi kartı), İlkadım-Havalimanı Samkart 66 TL (76,5 TL kredi kartı), Tekkeköy-Havalimanı Samkart 35 TL (40,25 TL kredi kartı) ve Çarşamba-Havalimanı Samkart Samkart 51 TL (59,25 TL kredi kartı) olarak belirlendi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6659bcbc3477f.jpg)
GÜZERGAH VE SEFERLER
-H1 numaralı taşımacılık hizmeti OMÜ Batı Garajı, Cağaloğlu Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Ankara Bulvarı, İlkadım Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise OMÜ Batı Garajı, Pelitköy Bulvar, Vatan Caddesi, Gaffar Okan Kavşağı, Meltem, Okullar Bölgesi, Derecik Kavşağı, Tekkeköy ve Havalimanı olacak.
-H2 numaralı taşımacılık hizmeti Toplu Taşıma Transfer Merkezi, 100. Yıl Bulvarı, Karadeniz Caddesi, Akdeniz Caddesi, Akçaabat Sokak, 11. Sokak, İlkadım Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise 30 Ağustos İlköğretim Okulu, Sait Bey, Gürbüz Cami, Lise Kavşağı, İlim Yayma Vakfı, Varol Sitesi, Atasam, Soğuksu, Canik Belediyesi, Belediye Evleri Aktarma, Lovelet, Tekkeköy ve Havalimanı olarak belirlendi.
-H3 numaralı taşımacılık hizmeti Bafra, 19 Mayıs, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durak yerleri ise Bafra Otogar, Ballıca Kavşağı, Dereköy yolu, Taflan un fabrikası, polis okulu, Çakırlar, Turgut Özal, eczaneler, Pelitköy, Tuğba Evleri, Atakent, Ömürevleri, Türk-iş, DSİ, Endüstri Meslek Lisesi, Karayolları, Fener, Gençlik Parkı, Gar, Kılıçdede, AVM’ler, Tekkeköy ve havalimanı olarak duyuruldu.
-H4 numaralı taşımacılık hizmeti ise Çarşamba Vefa, Yeni Samsun Caddesi, Atatürk Bulvarı ve havalimanı güzergahından olacak. Seferin durakları ise Çarşamba Doğu yakası, Dörtyol, Beylerce, Dikbıyık, Irmaksırtı, Çınarlık Yolu ve havalimanı olarak planlandı. İHA
HELAL BAṢKANIM YAPARSA AK PARTİ YAPAR
Tebrikler Halit doğan doğru ve çalışkan halkı için çalışan başkan teşekkürler
65 yaş Sam kart geçerli mi
Ancak bu kadar olur
Selam Bafaş ı yoğun kullanan biri olarak yazıyoruz Çok doğru bir karar olmuş Bafaşın personel kalitesinin ne kadar düşük olduğunu defalarca şikayet edilmesine rağmen firmanın hiçbir düzenleme yapmamıştır Artık BAFAŞ düşünsün
Hayırlı olsun inşallah slm duaile
Helal olsun Özel firma fiyatları fırlatıp hizmeti ayağa düşürmüştü bu onlara ders olacak güzel bir çalışma oldu Neredeyse Tüm Büyükşehirlerde bu iş belediye eliyle yapılıyor. Artık havaş ın bile esamesi okunmuyor Bu seferler ringlerle iyi senkronize edilirse tadından yenmez
Terme neden yok başkanım biz orduyami bagliyiz
Her yere var Terme neden yok yapacaksanız, tam yapın halktan dünyanın vergisini alıyorsunuz, birileri için deil herkes için yapın, hakkınız olan ücreti de alın bizleri sahtekarlara, soygunculara teslim etmeyin lütfen
Başta büyük şehir belediye başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Başta büyük şehir belediye başkanımız olmak üzere tüm Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Engelli vatandaşlar ücretsiz mi açıklama yapmamış siniz lütfen konuyla ilgilenin Halit başkan
Başkan Terme Samsun'un ilçesi değil mi. Biz üvey evlat mıyız?
Havaalanına ulaşımda önemli bir problem yoktu.Zaten önceki sistem sorunsuz çalışıyordu.Gereksiz bir çalışma olmuş.Büyük şehirden daha önemli ve öncelikli işlerin yapılmasını bekliyoruz.Trafik yoğunluğu,park sorunu,Mert Irmağının ıslah edilmesi ve çevre düzeni vb.işler.
Kesinlikle cözüm bence artık hafif raylı sistemi hava alanına baglanmasi. Yinede karar güzel. Bir konu ise gece 00.00 - 04 arası ucușlar için sever varmı? Teşekkürler HAFÌF RAYLI SiSTEMiN HAVA ALANINA KADAR UZATILMASI.
Çok iyi bir uygulama tebrikler
Fiyatlar cok pahali olmus. Indirim gelmeli.
Sayın başkanım yaz mevsiminde Costal 'a da gidiş gelişleri kolaylastirirsaniz çok seviniriz .şimdiden teşekkürler
Terme Ordu iline mi ait.Neden Terme-Havalimanı yok.
Çok şahane oldu ben yıllardır yılda 4-5 defa havaalanına gidiyorum hiçbir zaman 2 defa aynı fiyata gitmedim İnsanları soydular yillarca sanki taksi tarifesi 4 kişi taksi tutsalar 4 kişilik biletten ucuza geliyor 40km yol 120tl idi geçen hafta şuan neredeyse P daha ucuz olacak
Çok yerinde bir uygulama olmuş baskanima teşekkür ederim özel sektör keyfi uygulamasından umursamaz tavırlarından kurtulduk.
Belediyeleri havaalanı fiyat tarifesi nedir
İyi düşünülmüş bir karar tebrikler.Bundan sonra Havalimanina daha ucuz ve rahat gidilir diye düşünüyorum.
Yakakent alacam Bafra kendi aracı ile merkeze gelip oradan havalimanına mı gidecek ????başkan
Terme her zaman olduğu gibi dış kapının dış mandalı bile olamadı Nalet olsun büyükşehir belediyesine daha terme ye bir hayranız dokunmadı yıllarca
Sorumsuz bafaştan kurtulduk. Teşekkürler başkan
Uçak oyunları oyna
Atakumdan hava alanına gidiş saatleri kaçta açıklama yok
Engelli vatandaşların durumu ne olacak?
Saygıdeğer başkanım, Sorunları tek tek çözüyorsunuz.Havaalanına ulaşmak çok zor ve pahalıydı.Size ve ekibinize Bursadan sevgi ve saygılarla.
Bu otobüslerde 65 üstü vatansaşların seyahati nasıl olacak
biz Alaçam'lar sinop'a mi bağlıyız başkanım, yakakent nerye bagli? bu yok sayma olmaz, lütfen bu hatadan en kısa sürede dönünüz!
Başkanım hava limanına gidiş yakakent Alaçam dan başlar Alaçama ayrı önem istiyoruz zira antik evler turizm
İş çıkışı insanlar otobuste tıklım tıkış evine gitmeye çalışırken ve çoğu zaman otobüslerdr yer bulamayıp binemezken zaten ozel sektörüm yaptıği bir işi üstlenmekte neyin nesi? Önce vatandaşa gerçek hizmetinizi sunun. E1 seferlerinizi arttırın Atakumdan ise gidemiyoruz
Alaçam Yakakent nereye bağlı hizmet dışımı bafaşda gece yolda sokakta bırakma vardı adamlar umursamaz dı şimdiden yok sayılmak hizmet dışı bırakılmak da ne gece gelen yolcu Alaçam Yakakent e neyle ulaşacak