Samsun’da korona virüse karşı hayati kararlar

Samsun’da korona virüse karşı hayati kararlar

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca korona virüsüne karşı alınacak önlemler görüşüldü. Toplantıda halk sağlığını korumak adına bir dizi hayati karar alındı

24 Mart 2020 - 18:23

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında, kentte korona virüse (KOVİD-19) karşı alınacak önlemler ile ilgili gündemi görüştü. Toplantı sonrası, halk sağlığının korunması amacıyla alınan kararlarla ilgili bilgi verildi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN BİR DİZİ KARAR ALINDI

Samsun Valiliği’nden aktarılan bilgilerde şu kararların alındığı bildirildi: “PTT ve bankaların önünde yığılmalar olmaması için 80 yaş üzeri vatandaşlara verdiği evde hizmet uygulamasının 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan ve sokağa çıkması yasaklanan vatandaşlarımıza da yaygınlaştırılmasına ve bu vatandaşlarımızın maaşlarının eve teslim olarak ödenmesi için ilgili kurum ve kaymakamlıklar işbirliği ile gerekli tedbirlerin alınmasına, fırın, market, akaryakıt istasyonu, eczane vb. yerlerde izdiham oluşturacak alışveriş sırası ve ortamı oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına, her türlü sosyal, kültürel, sanatsal ve ticari etkinliklerde sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak şekilde kalabalık oluşumlarının önlenmesine ve risk oluşturan kalabalıkların oluşması durumunda müdahale edilmesine, kapıya servis hizmeti sunan firmaların hijyen şartlarına uymaları konusunda gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.”

YURTLARDA 14 GÜN KARANTİNA KARARI

Açıklama devamında şu kararlara da yer verildi: “İl/ilçelerimizdeki tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verilmesine, market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar, bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacaktır. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metre kare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması sağlanmasına, il/ilçelerimizdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri) araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde ellisi oranında yolcu kabul edecekler, araç içerisindeki yolcuların birbirleri ile temasını engelleyecek şekilde olmasına, yurt dışından gelen öğrencilerin Yurt-Kur’a bağlı yurtlarda en az 14 gün izolasyon (karantina) edilmelerinin sağlanmasına karar verildi.”

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yurtlarda 15 bin 756 karantinalı var
Yurtlarda 15 bin 756 karantinalı var
Rutin sayaç okuma işlemi devam edecek
Rutin sayaç okuma işlemi devam edecek