Samsun’da yeni cezaevi için gece operasyonu
Reklam
  • Reklam

Samsun’da yeni cezaevi için gece operasyonu

Samsun'da son iki gecedir yaşanan yoğun cezaevi ring aracı trafiğinin nedeni anlaşıldı. Samsun E Tipi Cezaevi'ndeki yaklaşık bin hükümlü ve tutuklu, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapılan gece operasyonuyla Çatkaya Mahallesi’nde yapımı tamamlanan yeni cezaevine nakledildi

30 Mayıs 2018 - 10:41

Samsun'un İlkadım ilçesi Çatkaya Köyü'nde yapımı üç yıl geciken yeni cezaevi nihayet hizmete girdi. Yeni cezaevinde hükümlü ve tutuklu kabulü ise Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gözetiminde olağanüstü önlemler altında gerçekleştirildi. Son iki gecedir cezaevi ring araçlarıyla yapılan nakil işlemleri sonrasında toplamda bine yakın tutuklu ve hükümlü yeni cezaevine nakledildi.

AİLELERİNE DE HABER VERİLMEDİ

Samsun'un İlkadım İlçesindeki Çatkaya Mahallesi'nde yapımı tamamlanan yeni cezaevine hükümlü ve tutuklu nakilleri tamamlandı. Canik ilçesindeki E Tipi Cezaevi'nde bulunun tutuklu ve hükümlüler, olağanüstü güvenlik tedbirleri eşliğinde, tutuklu ve hükümlülerin ailelerine dahi haber verilmeden yeni cezaevine götürüldü.

DÜN GECE İTİBARİYLE NAKİLLER TAMAMLANDI

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Gazete Gerçek'e yaptığı açıklamada, tutuklu ve hükümlülerin önceki gece ve dün gece yapılan bir gece operasyonuyla yeni cezaevine nakledildiklerini belirterek, "Tutuklu ve hükümlüler güvenlik önlemleri nedeniyle gece nakledildiler. Ailelerine ve yakınlarına da bu konuda bir bilgi verilmedi. Cezaevi girişlerinde herhangi bir yığılma olmaması için böyle bir karar aldık. Kalan son 200 tutuklu ve mahkum da bugün(dün) itibariyle yeni cezaevine nakledildi" dedi.

GÖZ İRİS KAYITLARI BİLE YAPILDI

Yeni cezaevine nakiller sırasında tüm tutuklu ve hükümlülerin tek tek aramadan geçirildiğini, kabuller sırasında parmak izi ve göz iris haritasının kaydedilmesi gibi işlemlerin de gerçekleştirildiğini söyleyen Başsavcı Yavuz, "Yeni cezaevi kampüsünde 750 kişi kapasiteli, arttırılmış bin 500 kişi kapasiteli iki cezaevinin yanı sıra 500-1000 kişi kapasiteli açık cezaevi olmak üzere toplam 3 cezaevi bulunuyor" diye konuştu.

KÜTÜPHANESİ DE VAR

Yeni cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir planlama yapıldı. Kütüphaneden iş atölyelerine kadar yeni mekanlar oluşturulduğu cezaevinde, tutuklu ve hükümlü odaları ise üç ila yedi kişi kalacak şekilde düzenlendi. Altta yaşam alanı üst katta yatakhaneler olacak şekilde düzenlenen yeni cezaevinde her oda havalandırma alanına açılıyor. Cezaevinin kütüphane teşrifatı ise özel bir okul tarafından gerçekleştirildi.

CERRAHİ EL ALETLERİ ÜRETİLECEK

Yeni cezaevinde kapalı kısımda yatan tutuklu ve hükümlüler için iş atölyeleri de oluşturuldu. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, MEDİKÜM Derneği ile yapılan anlaşma ile bu atölyelerde cerrahi el aletleri üretimi yapılmasını sağlayacak. Atölyelerde farklı iş kollarında üretimler de gerçekleştirilecek. 

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berke haberi doğru değil
Berke haberi doğru değil
Gyasi’den milli takım mesajı
Gyasi’den milli takım mesajı