Samsunlu savcının hesabı inceleniyor

Samsunlu savcının hesabı inceleniyor

Samsun Cumhuriyet Savcısı Ali Evcimen'e ait olduğu iddia edilen Facebook hesabından yapılan paylaşımla ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Hakimler ve Savcılar Kurulu bu konuda incelemesini sürdürüyor” dedi

05 Ocak 2020 - 18:36

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bakan Gül, CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Gül, Samsun Adalet Sarayı’nda 2014 yılından bu yana görev yapan Cumhuriyet Savcısı Ali Evcimen’e ait olduğu iddia edilen hesaptan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan hakkında yapılan paylaşımla ilgili konuştu. Hakim ve savcıların görev yoğunluğuna dikkati çeken Bakan Gül, sosyal medyada bu tür, insanların kişilikleriyle ilgili görselleri paylaşmalarının hakimlik mesleğine ve makamına aykırı olduğunu söyledi.

 

‘YARGIYI ZEDELİYOR’

CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Bakan Gül. ‘Samsun Cumhuriyet Savcısı Ali Evcimen'e ait olduğu iddia edilen Facebook hesabından Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan'a ait bir paylaşım yapıldı. Bu da tartışma yarattı. Fotomontaj yapılmış. Tepki çeken bir görüntü oldu. Devlette daha önceden görevlerde bulunmuş isimler sözü edilen isimler. Bununla ilgili değerlendirmeniz olur mu?" sorusu üzerine, milletin beklentisinin hakim ve savcıların dosyalarıyla ilgilenmeleri olduğunu belirtti. Bakan Gül, şöyle devam etti: "Hakim ve savcıların bu kadar dosyaları varken sosyal medyada bu tür, insanların kişilikleriyle ilgili görselleri paylaşmaları, hakimlik mesleğine, makamına da aykırıdır. Türk Yargı Etiği Bildirgemiz de yayınlandı. Bu Türk yargısının millete bir taahhüdüdür. Hakim, savcıların tarafsızlığına gölge düşürecek davranışlara girmemesi bizim beklentimizdir. Hakim, savcılar dosyalarına bakmalı. Adil olmak, adil görünmek çok önemli kavramlardır. Kimin için yaparlarsa yapsınlar, muhalefet değilsiniz, gazeteci değilsiniz, siyasi kimliğiniz de yok. Bunu yapacaksanız cübbenizi çıkarıp yapacaksınız. Cübbe giydikten sonra ister iktidar, ister muhalefet hangi düşüncede olursa olsun mesleğe yakışmayacak davranış tasvip edilmedi. Hakimler ve Savcılar Kurulu da bu konuda incelemesini sürdürüyor. Hakim ve savcıların siyasi ideoloji, felsefi düşüncesi olabilir ama bunu sosyal medyada, davranışlarında, fiillerinde göstermemeli. Bu konuda özenli olmaları, milletimizin ortak beklentisidir. Hakim ve savcılarımızın içinden bir, iki tanesinin yaptığı yanlışlar tüm yargıya mal olarak yargıyı zedeliyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor’da 12 futbolcunun lisansı çıkartılmadı
Samsunspor’da 12 futbolcunun lisansı çıkartılmadı
Pompalı dehşeti!
Pompalı dehşeti!