• Reklam
‘Sizi şimdiye kadar yanılttılar’

‘Sizi şimdiye kadar yanılttılar’

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ'ye bağlı UZAYTEM'de 2013 yılında başlatılan iki kişilik genel havacılık uçağı yapımını öngören 'Doğan' projesi ile ilgili uzun süre tartışılacak bir iddiayı ortaya attı. Aydın, "Bu uçak bir kere uçsun konsun diyemem. Özeleştiri yapmak zorundayız. Sizi şimdiye kadar bu konuda hep yanılttılar" dedi

22 Mart 2019 - 09:45

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ağustos 2013’te çalışmaları başlatılan, 2015 yılında da yapımına başlandığı halde bir türlü bitirilemeyen ‘Doğan-Hafif Sportif Uçak Projesi’nin 'reklam' amaçlı gündeme getirildiğini öne sürdü. Prof. Dr. Mahmut Aydın, iki kişilik uçak olarak yapımı tasarlanan Doğan Projesi'nin tamamlanıp tamamlanmayacağına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Aydın, proje olarak yarım kalmasını istediğini, harekete geçirilme imkanı varsa neticelendirmeyi planladıklarını söyledi.

ŞİMDİYE KADAR SİZİ HEP YANILTTILAR

Uçağın tamamen her tarafının yapılamayacağının, belli parçalarını üretmeyi hedeflediklerini söyleyen Aydın, "Bizim şöyle bir sıkıntımız var; reklamı çok seviyoruz. İşi planlamadan, olayın reklamını yapıyoruz. Sizi bu konuda hep yanılttılar şimdiye kadar. Bir şeyi bir yerde uçurduktan sonra iş bitmiyor. Bir şeyin sürekliliği geliyorsa, bu iş yapılmış demektir. Ben dobra bir adamım. Bu işin reklamında değilim. Bu projeyi yeniden ele alıyoruz. Planımızı yapacağız, neyi yapabiliyorsak, neyi ortaya koyabiliyorsak onu yapacağız. Ben Doğan uçağının 19 Mayıs'ta uçmasını isterdim. Bir kere uçsun da konsun diye bir sürü parayı oraya heba etmemi beklemeyin" dedi.

TAMAMINA NİYE TALİP OLDUNUZ?

Bu projeyi eleştiri yağmuruna da tutan Aydın, "Uçağın hepsine niye siz talip oluyorsunuz ki. Keşke bir parçasına talip olsaydınız. Bu işin bir ekonomisi var. Bize verilen bütçeyle benim bunu yapma şansım yok. UZAYTEM'de 21 kişi döner sermaye ile çalışıyorlardı. Ücretlerini ödeyemeyeceğimiz için,  OMÜ’ye elemanlarını almalarını söyledi. Kendi bütçemize göre, yola devam etmeye çalışacağız. Döner sermayemiz olursa Doğan'a ve diğerlerine daha fazla yatırım yapma imkanımız olacak" dedi.

5 YILDIR HALA TAMAMLANMDI

OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ağustos 2013’te, iki kişilik genel havacılık uçağı yapılması için çalışma başlatılmıştı. Hazırlanan proje, OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu’na sunularak onaylanmıştı. 2015'te uçağın yapımına geçilirken, uçağın prototipinin gövde ve kanatları yapılmış ama proje tamamlanamamıştı. UZAYTEM'in bu projesi, Samsun Üniversitesi'nin sorumluluğuna geçtikten sonra, projenin tamamlanıp tamamlanmayacağı merak ediliyordu.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te