UYANIK ŞARTLI ADAY

UYANIK ŞARTLI ADAY

Samsunspor’un efsane başkanlarından İsmail Uyanık, 2 Haziran’da yapılacak seçimli olağanüstü genel kurulda şirketleşmeye gidilirse başkan adayı olacağını açıkladı. Uyanık, “Ben ve arkadaşlarım kulübü şirketleştirerek kuvvetli bir finans kurumu ile Samsunlularla futbol adına doğru şeyler yapmaya, kulübü yönetmeye talibim” dedi

30 Mayıs 2018 - 12:08

ŞİRKETLEŞME YETKİSİ İSTEDİ

Mali sıkıntılar yaşayan ve kayyum tarafından yönetilen Samsunspor’da seçimli genel kurul 2 Haziran’da çoğunluğa bakılmadan yapılacak. Şu ana kadar geçen süreçte başkan adaylığı için açıklama yapan tek isim olan kulübün eski başkanlarından İsmail Uyanık, Nuri Asan Tesisleri’nde yaptığı başın açıklaması ile başkan adaylığı duyurusunda bulundu. Uyanık, genel kurulda şirketleşme yetkisi başkana verilirse başkan adayı olacağını ifade etti.

‘KULÜBÜMÜZ KİMSEYE EL AÇMAYACAK’

Samsunspor’u eski günlerden daha güçlü bir şekilde ayağa kaldıracaklarını vurgulayan İsmail uyanık, “Samsunspor’u bir şirket gibi yönetmeme Samsun halkı izin verirse, ben kulübü şirketleştirip kuvvetli bir finans grubuyla, bana destek verecek Samsunlu iş adamlarıyla futbol adına doğru işler yapmaya ve kulübü fabrika ayarlarına geri döndürmeye talibiz. Şirketleşme sonrasında kulübümüz yine ayakta kalacak” dedi.

‘BELEDİYELERE PARA İÇİN DEĞİL,

ALT YAPI TESİSİ İÇİN GİDELİM’

Uyanık, “Diğer faaliyetlerine devam edecek, şirket ve kulüp iç içe çalışmaya devam edecek. Buradaki kazancımız, kulübün borçlarından kurtulması olacak. Kulübümüz bundan sonra kimseye el açmayacak. Kendi taraftarımıza bundan sonra sadece kombine satmak için gideceğiz. Kendi belediye başkanlarımıza, siyasilerimize sürekli kulübün zafiyetlerinden kaynaklanan maddi problemleri için gitmeyelim. Bize altyapı tesisleri yapmaları için gidelim. Artık onları bir para ağacı olarak görmek, sürekli onlardan bir şey istemek duygusundan vazgeçip şirketleşmek istiyoruz. Bu kulübü borçsuz, kimseye el açmayan, kendi inisiyatifi tarafından yönetilebilir bir kulüp olduğunu herkese göstermek istiyoruz. Şirketleşme amacımız budur” dedi.

‘CHELSEA TARZIDA BİR ŞİRKET OLACAK’

"Samsunspor Türkiye’deki iflas sınırında olan kulüpler gibi bir şirketleşmeye gitmeyecek" diyen Uyanık, “Başkan olursam benim 2 şapkam olacak. Bir tanesi Samsunspor Kulübü Derneği Başkanı şapkası, diğeri de şirketteki alacağım görevdir. Onu henüz görüşmedik. Bir Altırnordu, İstanbulspor, Başakşehir, Kasımpaşa, Adanaspor Kulübü tarzında hakim hissenin kişiler tarafından olduğu şirket biçimine geçeceğiz. Bir Chelsea’daki Abramoviç tarzında şirket istiyoruz. Allah bize o günleri de gösterirse Samsunspor Avrupa Şampiyonluğuna oynar, bizim grubumuz da Abromoviç kadar zengin olur inşallah. Böyle bir şirket yapısı düşünüyoruz. Sadece borsada hisselerin belirli bölümünü halka açık şekilde yapıp yine dernekler modunda yönetilen bir kulüp olmak istemiyoruz” diye konuştu.

‘MÜSAADE EDERLERSE ŞİRKETLEŞECEĞİZ’

Kulübün ekonomik sorunlarla boğuştuğunu, tarihinde ilk kez kayyuma devredildiğini hatırlatan Uyanık, "Kulübümüzün 55 milyon liralık borcu var ancak bu o kadar abartılacak bir durum değil. Şirketleşerek bu yükün altından rahat şekilde kalkabiliriz. Hatta Samsunspor, birkaç yıl sonra eski şaşalı dönemlerine çok rahatlıkla dönebilir. Ben ve arkadaşlarım Samsunspor'u şirketleştirmek için genel kuruldan izin alacağız. Ayrıca taraftarlara da SMS ile görüşünü soracağız. Hem taraftarlarımız hem de genel kurul buna müsaade ederse Samsunspor'u şirketleştireceğiz" diye konuştu.

‘SAMSUN’UN BİRLEŞMESİ LAZIM’

Samsunspor'un borç yükü yüzünden amatöre kadar düşmesine asla izin vermek istemediğini vurgulayan Uyanık, şöyle devam etti: "Yeni Malatya gibi olamazdık. Malatyaspor'u kapatıp yeni bir takım oluşturdular, renklerini değiştirdiler. Ben bunu asla kabul edemem Samsunspor'un logosu, rengi bellidir. Biz 5 şehit vermiş bir kulübüz. Benim bu renklere ve logosuna sevdam var. Amatöre de düşse bu renkler ve logo olacak. Bunun için bir proje hazırladık. Bu doğrultuda göreve talip oldum. Şimdi Samsun'un bu takım etrafında birleşmesi lazım."

‘DEVLET DESTEĞİ BİR YERE KADAR AYAKTA TUTAR’

Uyanık, Samsunspor'da 15 yıl başkanlık yaptığını, Türk futboluna yıllarca hizmet ettiğini anlatarak, şunları kaydetti: "Bugün sadece Samsunspor değil, dört büyük kulübümüz de finansman olarak batmış durumda. Özellikle üç büyük kulübün bütün varlıkları ve gelirleri, borçlarının dörtte biri kadar değildir. Diğer büyük kulübümüz de bire altı borçludur. Yani şirketler kanununa göre iflas etmiş durumdalar. Futbol dışı mirasları yiyerek, tüketerek bir yere kadar gidecek. Devletin verdiği destekler kulüpleri bir yere kadar ayakta tutacaktır. Dolayısıyla özellikle Anadolu'da iki yılda bir kulüp başkanlığına seçilen insanların bu kulüpleri başarılı yönetmesini beklemek insafsızlık olur."

‘BEN TALİBİM’

Samsun halkından kulübü şirket gibi yönetmesine izin vermesini isteyen Uyanık, "Paralarını kulüplere verip başarısız oldukları takdirde hain ilan edilen, başarılı olduklarında dünyanın en iyi insanı ilan edilen insanlara ne bu kadar hakaret ne de bu kadar alkış doğrudur. Ben ve arkadaşlarım kulübü şirketleştirerek kuvvetli bir finans kurumu ile Samsunlularla futbol adına doğru şeyler yapmaya, kulübü yönetmeye talibim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mustafa ATASEVEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
BATUHAN BEBEK 4 PARMAK OLARAK DÜNYAYA GELDİ
BATUHAN BEBEK 4 PARMAK OLARAK DÜNYAYA GELDİ