VALİLİKTEN AVM’LER İÇİN SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA...
Reklam
  • Reklam

VALİLİKTEN AVM’LER İÇİN SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ

Samsun Valiliği, korona virüs mücadelesi kapsamında kapatılan ve dün itibariyle hizmete açılan kentteki AVM ve içerisindeki işletmelerle ilgili ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ yayınladı

02 Haziran 2020 - 12:05

Samsun Valiliği, dün itibariyle kontrollü olarak hizmete açılan kentteki alışveriş merkezileri ile ilgili uygulanacak önlemleri duyurdu. AVM yönetimlerine ve içersindeki işyerlerinin işletmecilerine uyarılarda bulunan Samsun Valiliği, “AVM’de ve AVM’deki iş yerlerinde görünür yerlere korona önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır. AVM ve iş yerlerinin girişinde, ayrıca AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır. AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalışıyorsa kapatılmalıdır. Korona için AVM’lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi (dezenfektan tüneli vb. uygulamalar) yapılmamalıdır. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlem toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabilir” ifadelerini kullandı.

SALGIN REHBERİ YAYINLANDI

‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde maske zorunluğu, müşterilerin iş yerine tek başlarına girmeleri sağlanması, iş yerine 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınması gerektiği ve daha birçok yönde AVM yönetimlerine ve işletme sahiplerine uyarılarda bulundu. Diğer yandan müşterilere yönelik önlemler, personeli korumaya yönelik önlemler, güvenlik görevlilerini korumaya yönelik önlemler, bir metreden uzak temas (düşük riskli çalışma alanı), bir metreden yakın temas (orta riskli çalışma alanı), ortam temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırma, AVM giriş-çıkış kapıları ve genel alanlarda alınacak önlemler, AVM’lerde ortam havalandırmasına yönelik önlemler, mal kabul alanlarına yönelik önlemlere yer verildi.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’